BaŞakHaber

Mekke’ye sanal yolculuk

Mekke’ye sanal yolculuk

Mekke’ye sanal yolculuk
93 views
26 Aralık 2012 - 20:30

Başakşehir Belediyesi Kültür Sanat Söyleşileri programına katılan Gezgin, Tarihçi ve Yazar Talha Uğurluel görsel sunumu ve sürükleyici üslubuyla Başakşehirlilere sanal Mekke gezisi yaşattı.

Başakşehir Kültür Merkezinde düzenlenen “Mekke.. Mekke, Güzel Şehir” isimli söyleşi programına akademik çalışmalarıyla tanınan Gezgin, Tarihçi ve Yazar Talha Uğurluel konuk oldu. Uğurluel, Mekke’ye ait görsellerle izlenimlerini paylaşırken izleyicileri, bir zamanlar Peygamber Efendimiz ve sahabelerin yaşadıkları zamanda yolculuğa çıkardı.

Kabe’nin tavaf alanında 70 peygamberin kabri var

Zengin görsel sunumuyla Mekke tarihindeki değişimleri mimari üzerinden inceleyen Uğurluel, Mekke’ye bir geziye ya da Hacca gidildiğinde şehrin tarihi dokusunu ve dini atmosferini hissetmek için Mekke’ye gitmeden önce Mekke bilgisine sahip olmanın önemini vurgulayarak; “Yarın öbür gün Mekke’ye gittiğinizde oradaki kutsal mekanları bilmeniz sizin için önemli. Çünkü biliyoruz ki bilenle bilmeyen hiçbir zaman bir olmaz. Oraya bilerek gidersek her adımımızı bilerek atacağız. Hangi peygamberin kabrinin yanında olacağımızı bilerek dolaşacağız. Kabe’nin tavaf alanında 70 peygamberin kabri var. Bunu bilen adamın tavafıyla bilmeyenin tavafı aynı olmaz” dedi.

Osmanlı padişahları Mekke’ye birçok yapı yaptırdı

Mekke şehrinde yapılan sosyal ve dini yapıların büyük bir kısmında Osmanlı imzası olduğuna dikkat çeken Uğurluel; ” Kanun-i Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan gibi Osmanlı padişahları, eşleri ya da devlet büyükleri Mekke şehrinde gerek Kabe’nin onarımında olsun, gerek yeni cami, çeşme, aşevi gibi yapılar konusunda olsun bir birinden güzel bir çok eser vermişlerdir. Mekke’yi anlatırken Osmanlı tarihi görür gibi oluyoruz. Yoksa ben Mekke’yi anlatırken Kanuni’yi anlatmıyorum. O zaten Mekke’ye yaptığı onlarca yapıyla şehrin içinde” dedi.

Söyleşi programı Tarihçi Talha Uğurluel’in Başakşehir Kültür Merkezi salonunu dolduran izleyicilerine kitaplarını ve CD’lerini imzalatmasıyla sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.