BaŞakHaber

Ahed Tamimi Hanzala Cesaret Ödülünü aldı

Ahed Tamimi Hanzala Cesaret Ödülünü aldı

Ahed Tamimi Hanzala Cesaret Ödülünü aldı
84 views
29 Aralık 2012 - 15:40

Başakşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Filistin’in Cesur Kızı Ahed Tamimi “Hanzala cesaret Ödülü”nü düzenlenen törenle Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın elinden aldı. Tamimi “Ben İsrail askerlerine tepki göstererek Filistin’i özgürleştirmek istedim, silahlar beni korkutmuyor” dedi.

Törene, Ak Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca, İstanbul Milletvekili Enver Yılmaz, Filistin İstanbul Başkonsolosu Abdülkerim El Hatip, Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu, STK temsilcileri, çok sayıda basın mensubu ve vatandaş katıldı.

Tamimi “Filistin’de Çocuk Olmak” adlı resim sergisini açtı

Çınar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreni öncesinde Tamimi “Filistin’de Çocuk Olmak” adlı resim sergisini Başkan Uysal ve beraberindeki heyetle birlikte açtı. Tamimi, Filistin’de yaşayan çocukların fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi.

“Yüreği yumruğundan büyük”

Kur’an tilaveti ile başlayan törenin açılış konuşmasını Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal yaptı. Konuşmasında “Yüreği yumruğundan büyük Ahed Tamimi’den cesareti öğrendik, Filistin için umutlarımız arttı” diyen Uysal; “Filistin ülkemizin en önemli gündemlerindendir. Filistin’de insanların özgürlükleri elinden alınıyor ama bu cesur yürekler korkusuzca dimdik ayakta duruyorlar. Mavi Marmara’da ilçemizden çok sayıda kişi vardı. Orada şehit düşen Cevdet Kılıçlar’ın ismi ile bir Bilgievi açtık. İki bin öğrenci okuyor, bu öğrenciler eğitim gördükleri bu yerin anlamını kavrayacaklar. Ahed Tamimi’nin korkusuz yüreği tüm dünyadaki ezilen halklar için bir umut olmuştur. Filistin’de Tamimi gibi çocuklar oldukça bu dava yerde kalmaz. İnşallah bundan sonraki süreçte Filistin özgürlüğüne kavuşur, Filistin davası daha hızlı çözüm bulur” şeklinde konuştu.

“Tüm gözlerde manevi bir huzur var

Geceye katılan Ak Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca yaptığı konuşmada “Bu gece tüm gözlerde manevi bir huzur ve gurur var. Filistin meselesine ve Küçük Ahed Tamimi’ye karşı bu hassasiyeti gösteren Başakşehir Belediyesine ve siz değerli katılımcılara teşekkür ederim dedi.

“Türkiye’nin desteği bizleri ayakta tutuyor”

Filistin İstanbul Başkonsolosu Abdülkerim El Hatip “ Türkiye’nin yanımızda olduğunu bilmek bizlere güç veriyor, ayakta tutuyor Türk halkına ve hükümetine teşekkür ederim. Filistin’de Ahed’ın yüreğine sahip yüzlerce çocuğumuz var. Filistin bayrağını Ahed gibi yüreklerde görmekten mutluyuz. İnşallah Mescid-i Aksa’da sizlerle birlikte namaz kılacağız” dedi.

“Hanzala,  gururumuzu, gücümüzü artırıyor

Ahed Tamimi ile ilgili bir sinevizyon gösterisinin de yer aldığı törende Tamimi’ye “Hanzala Cesaret Ödülü”nü Belediye Başkanı Mevlüt Uysal verdi.  Ödül için Belediye Başkanına teşekkür eden Tamimi “Hanzala bizim gururumuzu ve gücümüzü artırıyor.  Beni sizlerden biri gibi karşıladığınız için teşekkür ederim” dedi.

“Filistin Halkı Mescid-i Aksa’nın Bekçileridir

Ödül töreninin ardından düzenlenen “Daralan Vakitler Ülkesi Filistin” panelinde Filistin’in tarihi sürecinde dünü, bugünü ve yarını masaya yatırıldı. Panele konuşmacı olarak İHH Genel Başkanı Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Oruç, Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Gazeteci-Yazar Turan Kışlakçı, Gazze İslam Üniversitesi temsilcisi Moin Naim, Televizyon programcısı Ümit Sönmez katıldı.

Panelin ilk konuşmacısı olan Gazze İslam Üniversitesi Temsilcisi Moin Naim “Filistin 25 senedir devam eden barış görüşmelerinde hep kaybetti. İngilizler Filistin topraklarını Yahudilere hibe etti. Gazze’de son saldırılarda 1600 insan öldü, Türkiye’deki nüfusu ve yüzölçümü ile oranlarsak bu 75 bin Türk’ün ölmesi demektir. İsrailler Filistinliler’in direnişini azaltmak için okullarına uyuşturucu soktular, eğitim kurumlarını bombaladılar. Ama ülkemin çocukları okulları olmasa da çadırlarda eğitimine devam etti. Filistinli her aile Mavi Marmara’da şehit olan kişilere kendi şehitlerinden daha çok üzülmüştür” dedi.

“İsrailliler yıktıkça biz yılmadan yeniden inşa edeceğiz

İHH Genel Başkanı Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Oruç ise Filistin’de yapılan STK çalışmalarını anlattı. Oruç “Filistin halkı Mescid-i Aksa’nın bekçileridir. Filistin davasını dünyaya duyurmak için çalışmalar yapıyoruz. 15 sene önce Filistin’i tanımıyorduk. Mavi Marmara dönüm noktası oldu, Türk kanı ile Filistin kanı birleşti. Filistin davası için yürüyen her kişiye Allah (C.C) yardım eder.  İsrailler evleri, okulları yıkıyor, onlar yıktıkça biz yılmadan yeniden inşa edeceğiz” dedi.

Gazeteci-Yazar Turan Kışlakçı ise yaptığı konuşmada Filistin hareketinde basının rolünü anlattı. Gazeteci Kışlakçı “Filistin’i tanımak için insanlık tarihini tanımak için insanlık tarihini tanımak gerekir. Bu kutsal topraklar peygamberlerin toplandığı yerdir, birçok İslam ulemasının doğduğu yerdir. Çanakkale, Sarıkamış, Balkan Savaşları ve Yemen’de şehit olanların pek çoğu Filistinli askerlerdir. Ahed Tamimi ve Filistinli çocuklar Davut Peygamber gibi işgalcilere karşı taş kullanmışlardır” şeklinde konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.