BaŞakHaber

Ahed Tamimi Başbakan Erdoğan’la görüştü

Ahed Tamimi Başbakan Erdoğan’la görüştü

Ahed Tamimi Başbakan Erdoğan’la görüştü
82 views
01 Ocak 2013 - 1:33

İsrailli askerlere kafa tutarak dünya gündemine oturan Filistinli Cesur Kız Ahed Tamimi, Başbakan Erdoğan’la görüştü. Cesaretinden dolayı küçük kızı tebrik eden Başbakan Erdoğan, Ahed ve ailesine çeşitli hediyeler verdi.

Başbakan Erdoğan’ın Şanlıurfa’da yoğun programları arasında Tamimi ailesine özel vakit ayırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan görüşmesinden önce Eşi Emine Erdoğan tarafından kabul edilen Tamimi ailesine görüşme boyunca Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal eşlik etti. Emine Erdoğan Ahed Tamimi görüşmesi yaklaşık yarım saat sürdü. Görüşmede Emine Erdoğan’ın duygu dolu dakikalar yaşadığı gözlendi.

Emine Erdoğan görüşmesinin ardından Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ahed Tamimi ve annesi Neriman Tamimi, Başbakan Erdoğan tarafından Urfa Hilton Oteli davet edildi.

Kahvaltıda bir araya geldi

Ahed Tamimi, Başbakan Erdoğan’ı kaldığı otel’in kapısında karşıladı ve kısa bir süre görüşmenin ardından Başbakan, Tamimi ve ailesini sabah kahvaltısına davet etti. Sıcak bir ortamda gerçekleşen kahvaltıya, Başbakan Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan’da katıldı. Kahvaltı yaklaşık 1 saat 30 dakika sürdü. Kahvaltıya Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Ahed Tamimi’nin annesi Neriman Tamimi’de katıldı.

Kahvaltı boyunca cesur yürek Tamimi’ye büyük ilgi gösteren Başbakan Erdoğan küçük kıza ve annesine çeşitli hediyeler verdi.

Görüşmeden dolayı memnuniyetini dile getiren Tamimi “Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüşmeyi çok istiyordum, misafir ettiği için teşekkür ediyorum. Bana verdiği hediyeler içerisinde cep telefonu, Kur´an-ı Kerim, anneme başörtüsü, babama kravat var. Bu, hayatımda hiç unutamayacağım bir anı. Kendisine her zaman Filistin´in yanında olduğu için teşekkür ediyorum” dedi.

Küçük kız davetlisi olarak geldiği Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a da ayrıca teşekkür etti “Türkiye’de bizi ağırlayan ve burada olmamızı sağlayan Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a da minnettarım” dedi.

Tamimi Urfa’yı gezdi

Urfa’nın tarihi ve turistik mekanlarını gezen Ahed Tamimi, daha sonra Balıklı Göl’e geçti. Gölde balıklara yem atan Tamimi elindeki kamerayla bol bol görüntü ve fotoğraf çekti. Hz. İbrahim’in doğduğu rivayet edilen Dergah bölgesindeki mağarayı da ziyaret eden Tamimi ve annesi burada dua etti. Balıklı göl ziyareti sırasında vatandaşların yoğun ilgi ve sevgisiyle karşılaşan Tamimi, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gezi ve görüşme boyunca Ahed Tamimi ile birlikte olan Başakşehir Belediye başkanı Mevlüt Uysal ise ‘Sayın Başbakanımızın bize göstermiş olduğu teveccüh Ahed Tamimi’yi çok mutlu etti. Ahed Sayın Başbakanımız ile kahvaltıdan çıktıktan sonra size sarılmak istiyorum dedi ve mutlu bir şekilde kucaklaştık. Zulmün altında sürekli baskı gören bu minik yüreğin gülmeyen yüzünü Türkiye’ye geldikten sonra ilk orada gülerken gördüm ve çok duygulandım. Sayın Başbakanımızın bizi Urfa’ya kadar çağırıp burada özel kahvaltıya alması ise Ahed için unutulmaz bir olay olarak tarihe geçti’ diyerek olayı değerlendirdi.

Başakşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Filistin’li cesur kız ´´Hanzala Cesaret Ödülü´´ almış, aynı zamanda ´´Filistin´de Çocuk Olmak´´ isimli resim sergisinin açılışını yapmıştı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.