BaŞakHaber

Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Sahnesinde

Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Sahnesinde

Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Sahnesinde
98 views
01 Ocak 2013 - 1:26

Başakşehir Belediyesi İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u ölümünün 76. yıldönümünde düzenlenen “Safahad” tiyatro oyunuyla yad etti.

Vatan aşığı Şairin hayatından kesitlerin yer aldığı ve şiirlerle zenginleşen gösteriye Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, ilçe okullarının öğrencileri ve çok sayıda vatandaş ilgiyle izledi.

“Asım’ın Nesli” yetişiyor

Akif’le ilgili yazılmış ilk oyun olan “Safahad-Mehmet Akif Ersoy”  eseri 81 ilde pek çok defalar gösterildi. Tek kişilik oyunda performansı ile göz dolduran oyuncu Ahmet Yenilmez uzun süre ayakta alkışlandı. Oyun sonunda kısa bir söyleşi de yapan Yenilmez; “Mehmet Akif Ersoy’u ve düşüncelerine sahip çıkmalıyız. Taksim’de Akif’in yaşadığı evin müze olması için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Çınar Kongre Merkezi’ndeki oyunun sonunda Başkan yardımcısı Haluk Dikbaş, teşekkür ederek “Asım’ın nesli Başakşehir’de yetişiyor ve büyüyor” dedi. Oyuncu Yenilmez “Başakşehir Belediyesine teşekkür ederek, takdim edilen çiçeği ağabeyi askerde olan Başakşehirli  ‘Yeşim Özdemir’e verdi.

Mehmet Akif Ersoy bir rol modeldir

Sadece İstiklalimizin değil aynı zamanda İstikbalimizin Şairi’ni günümüzü ve gönlümüze  aktaran Yenilmez; “Mehmet Akif Ersoy günümüze taşıyan İstisnasız şunu söylemek lazım, üzerinde ittifak yapılabilecek, askeri müştereklerde buluşabileceğimiz bir tek Mehmet Akif kalmıştır. Bu dünyada hiç tanınmadığı halde bu kadar sevilen bir insan varmıdır bilmiyorum. Toplumumuzda ister şiiri sevsin ister sevmesin hepimizin ezbere bildiği tek şiir “İstiklal Marşı”mızdır.  İlkokuldan ömrümüzün sonuna kadar unutmayacağımız şiirdir.  Fakat biz ülke olarak Mehmet Akif’in üzerine kum örtmüşüz, İstiklal Marşı şiiriyle ve bu şiirle de ittifak yapmışız. Şimdi bu son ittifakımızda çatırdamaya başladı. Mehmet Akif bu endişeyi hissetmiş gibi bir şiir yazmış “Türk Arap’sız yaşayamaz, kim ki yaşar der delidir. Arap Türk’ün hem sağ gözü hem de sağ elidir” diyor. Akif bir rol modeldir. İdeolojimiz ne olursa olsun yaşantısı ile tüm bireylerin idolüdür” diye konuştu.

81 İl’de oynandı

Oyunla ilgili bilgiler de veren ünlü sanatçı Ahmet Yenilmez “Bu oyun Akif’le ilgili yazılmış ilk oyundur, aynı zamanda sanatla yapılan kamuoyu araştırması ve performans oyunu olduğu için çok önemlidir. 81 vilayeti dolaşan tek oyundur.  Mesela Konya gibi pek çok vilayette de yirminci kez de oynanmıştır. ”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.