BaŞakHaber

Bilgievleri Tarihe Yolculuğa Devam Ediyor

Başakşehir Belediyesi Bilgievi Gezi Kulübü öğrencilerinin tarihe yolculuğu İstanbul’da tüm hızıyla devam ediyor.

Bilgievleri Tarihe Yolculuğa Devam Ediyor
86 views
02 Ocak 2013 - 20:03

Başakşehir Belediyesi Bilgievi Gezi Kulübü öğrencilerinin tarihe yolculuğu İstanbul’da tüm hızıyla devam ediyor.

Başakşehir Belediyesi Bilgievleri, çocukların eğlenirken öğrenmelerini sağlamak ve kültürel birikimlerini artırmak adına sürdürdüğü çalışmalara devam ediyor. Bilgievleri Gezi Kulübü öğrencilerini bir araya getiren “Tarihimizi Tanıyoruz” gezisi kapsamında, Gülhane Parkı içinde yer alan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi gezildi. Gülhane Parkı’ndaki  İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ni gezen öğrenciler, İslam kültürünün bilim dünyasına kattığı değerlere hayran kaldı.

Öğrenciler Teknoloji Müzesine hayran kaldı

TÜBA (Türk Bilim adamları) onursal üyelerinden ve Frankfurt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanan, 9 ila 16’ıncı yüzyıl arasındaki Müslüman bilginler tarafından icat edilmiş çeşitli bilim ve teknoloji aletlerin sergilendiği müzeyi büyük bir dikkat ve merakla gezen öğrenciler, İslam kültürünün bilim dünyasına ve modern bilimin oluşmasına sağladığı katkıları gözler önüne seren müzeye hayran kaldı.

İslam ve bilimin bir arada olmasının çok etkileyici olduğunu ifade eden öğrenciler, teknolojik gelişmelerde Türklerinde var olduğunu kanıtlarıyla gören, bu sayede her şeyi sadece Avrupalıların yaptığı kanaatinin doğru olmadığını öğrenen öğrenciler geziden oldukça memnun kaldılar.

“İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi”nde; İslam bilginlerinin tarihin tozlu sayfalarında kalan buluşlarını gün yüzüne çıkaran, Müslüman bilginlerin kurdukları kimyasal düzenekler ile rasathane, hastane, üniversite gibi kurumsal eserlerle Darüşşifalar, yapay mücevher imalatı için yapılmış fırınlar, Hekim ve Kimyacı Ebu Bekr Er Râzi‘nin metalleri eritmek, ametalleri işlemek amacıyla yaptığı fonksiyon hesapları da görsel olarak yer alıyor.Ayrıca tarihi yarımadada kısa gezinti yapan öğrenciler Sultanahmet Camii ve çevresini gezme fırsatı da buldular.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.