BaŞakHaber

Hediyeli atık yağ kampanyası…

Temiz bir çevre için duyarlı çalışmalarını sürdüren Başakşehir Belediyesi bitkisel ve hayvansal atık yağları topluyor.

Hediyeli atık yağ kampanyası…
91 views
04 Ocak 2013 - 22:19

Temiz bir çevre için duyarlı çalışmalarını sürdüren Başakşehir Belediyesi bitkisel ve hayvansal atık yağları topluyor.  5 litre atık yağ getirenlere, 1 litre ayçiçeği yağı hediye ediyor.

Ülkemizde son yıllarda yağda kızartılmış patates ve diğer yiyeceklerin kullanımında önemli artışlar oldu. Bunun sonucu olarak da kullanılmış bitkisel yağ atıklarında ciddi bir artış gözleniyor. Türkiye’de, yılda 1.500.000 ton bitkisel yağın gıda amacı ile kullanıldığı, bundan da yaklaşık olarak 350.000 ton atık yağın oluştuğu belirtiliyor. Bunun bilincinde olarak tehlikeyi dikkate alan Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Başakşehir genelinde yürütülen projede, toplanacak bitkisel atıkların çevreyi kirletmesinin engellenmesi ve vatandaşların bilinçlendirilerek, atık yağların değerlendirilmesi konusunda bir çalışma başlatıldı.

Alo Atık Hattı kurularak; kızartma yapmak amacıyla kullanılan yağların; suya,  kanalizasyona dökülmeden toplanması, evlerde biriktirilerek ALO ATIK HATTI 444 0 669 numaralı telefonun aranarak teslim edilmesi konusunda bilgiler verildi.

5 litre atık yağ getirene 1 litre ayçiçeği yağı hediye

Temiz ve Aydınlık bir Türkiye bizim Elimizde, sloganı ile gelecek için, çevre  bilincine katkıda bulunarak,  atık yağların toplanması kampanyasını yürüten Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü 5 litre ve atık yağ toplayan vatandaşları da 1 litre ayçiçeği yağı ile  ödüllendirecek.

Sağlığımız için ciddi bir risk

Başakşehir Belediyesi yetkilileri, atık yağların zararları konusunda şu bilgileri veriyor:

1- Bitkisel atık yağların kalorileri çok yüksektir. Bu atık yağlar, suya, kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kaplar, su sistemine zarar verir, havadan suya oksijen transferini önler, zamanla sudaki oksijenin tükenmesini hızlandırır.

2- Atıksu arıtma tesisinin işletme maliyetini artırır. Atık su kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olur.

3- Daralma ve tıkanma nedeniyle tamir ve değiştirmenin verdiği maddi zararın yanında, kullanılmış bitkisel yağlar atık su kirliliğinin %25´ini oluşturmaktadır. Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar, kuşlara, balıklara ve diğer canlı türlerine zarar vermektedir.

4- Kanalizasyona dökülen yağlar, atık su arıtma tesislerine zarar verir ve işletme maliyetini artırır. Sonu arıtma ile bitmeyen atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar; denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğü zaman o suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalmasına sebebiyet verir. Bunun sonucu olarak; ortamdaki, başta balıklar olmak üzere diğer canlılar büyük zarar görür.

5- Çöpe dökülen atık yağlar çöp depolama alanında sık sık yangın çıkmasına neden olmaktadır.

Lütfen dikkat!

Belediye yetkilileri, Başakşehirlilere şu hususlarda uyarılarda bulunuyor:

– Kullanılmış kızartmalık yağları çevrenin korunması amacıyla kanalizasyona, toprağa, denize ve benzeri alıcı ortamlara dökmeyiniz.

– Kullanılmış kızartmalık yağları diğer atıklardan ayrı olarak biriktirip geri kazanım tesislerinde değerlendirilmek üzere   temiz ve ağzı kapalı 5 litrelik bir kapakta biriktirip ALO ATIK HATTI 444 0 669 numaralı telefonun aranarak Belediyemiz tarafından gönderilen yetkili elemanlara vererek 1 Litre Ayçiçeği yağınızı alınız.

– En geç Bir hafta içinde evinizden atıklarınız alınacaktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.