BaŞakHaber

Büyükşehir AKOM ile Alarmda Bekliyor

Büyükşehir AKOM ile Alarmda Bekliyor

Büyükşehir AKOM ile Alarmda Bekliyor
72 views
06 Ocak 2013 - 2:35

908 araç ve iş makinesi, 2 bin 266 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edilecek. 254 bin 7 ton tuz, 1.800 ton solüsyon hazır bekletiliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri bugünden itibaren ana arterlerde kür kürüme ve tuzlama ekiplerini alarma geçirdi. Ekipler buzlanma ve ani hava değişimlerine karşı hazır bekletiliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter  Yardımcısı ve AKOM Başkanı Muzaffer Hacımustafaoğlu başkanlığında, İETT,  İSKİ,  BEDAŞ, İGDAŞ, İDO yetkilikleri, İBB Şirket temsilcileri,  ilgili müdürler, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürü ve temsilcileri AKOM ‘da kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmalarına katılacak.

Sokakta yaşayan vatandaşlar Sarıyer Metin Oktay Spor tesisinde misafir ediliyorlar. Bugün sabah itibariyle 347 vatandaş tesislerde konaklıyor. Evsiz vatandaşların sağlık, giyim, gıda, barınma ihtiyaçları karşılanıyor.

Kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 43’ü 1’inci öncelikli olmak üzere 255 güzergâhta toplam 3 bin 500 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlarda tedbirlerini aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı depolarında 2013  kış sezonu için 254 bin 7 ton tuz depolandı.  İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak.  82 ayrı noktada ise 1.800 ton solüsyon depolandı. İhtiyaç halinde saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak.

Ana arterlerin dışında, meydanlar, üst ve alt geçitler, vapur iskeleleri, otobüs durakları, Hastane giriş çıkışları, Üniversite ve Okulların giriş çıkışları için de karla mücadele ekipleri oluşturuldu. Kötü hava koşullarıyla mücadelede bu yıl uygulamaya konulan ve Başkan Topbaş’ın sık sık dile getirdiği “Kış Lastiği” uygulaması ulaşımda çok önemli katkı sağlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi araçları geçtiğimiz yıllarda bu uygulamayı başlatmıştı.

AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye,  45 adet 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 135 Personeli ile katılacak.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 230 Personel ve 31 araç ile kış mücadele çalışması yapacak.

Atık Yönetimi Müdürlüğü; 13 Meydan, 310 Durak, 123 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 581 Personel ve 54 araç ile görev yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 142 Traktör Kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.

Karla mücadele toplam 908 araç 2 bin 266 personel İstanbul halkına hizmet edecek.

Her bölgenin öncelikli güzergâhları belirlenerek, istasyonlar oluşturularak yağış öncesi ve yağış anında ana arterler, katılım noktaları, kavşaklar ve E-5’e müdahale edilecek şekilde hazırlıklar tamamlandı.

Ekipler 255 müdahale güzergâhında yapılacak çalışmalarda buzlanma ilk olarak 3 saat önceden tespit edilecek ekipler bilgilendirilecek. İlk bilgilendirmeden sonra son 45 dakika da ise ekipler sevk ve idare edilecek. Zaman kaybı ve gereksiz malzeme kullanımı engellenecek.

Araçların, belirlenen güzergâhlarda yapacakları kar küreme ve yol açma çalışmaları, mevcut araç takip sistemi ile AKOM’dan takip edilecek, gerekli durumlarda araçlar başka bölgelere yönlendirilecek.

Kritik kavşaklarda 40 adet kurtarıcı ve çekici muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı 24 saat hazır bekletilecek.

(ibb.gov.tr)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.