BaŞakHaber

Minik Öğrencilerden Örnek Proje

Başakşehir Cumhuriyet ilköğretim Okulu öğrencileri, bir sosyal sorumluluk projesi oluşturarak Van´ın Çatak İlçesine giyecek göndererek yardımda bulundular.

Minik Öğrencilerden Örnek Proje
106 views
10 Ocak 2013 - 23:53

Başakşehir Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencileri,  Okul Aile Birliği öncülüğünde, Van’ın Çatak İlçesi  Reşan İlköğretim Okulu’nda soğuk kış şartlarında, olanaksızlıklarla öğrenim görmeye çalışan miniklere çevrelerinden topladıkları yardımları gönderdiler. Reşan İÖO’da görevli öğretmen Hikmet Özcan ise yardım alan ve yardım eden çocukların mutluluğunun herkesi mutlu etmeye yettiğini ifade etti.

İki odalı kerpiç okulda 127 öğrenci

Yardımın öncülüğünü yaparak, ilk adımı atan, Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Birsen Şen, Bir kardeş okul projesi düşündüklerini, bir internet sitesinde, Van’da görev yapan Hikmet Özcan isimli bir öğretmenin mesajını üzerine hedef okulun belli olduğunu söyledi. Şen; “Mesajda iki odadan oluşan 127 kişilik bir köy okulunda, ağaçtan tavanları, kerpiç duvarları olan sınıflarda öğrenim görmeye çalışan çocukların ayaklarında kara lastik ve üzerlerindeki ince ve eski kıyafetler olduğunu söylüyordu. Aradım konuştum. Oraya bir şekilde ulaşmak istiyoruz.’ dedim ve arkadaşlarımızla çalışmaya başladık.  Reşan İÖO’da görevli öğretmen Hikmet Özcan’ın orada gönderilecek olan en ufak şeye bile ihtiyaç olduğunu söylemesi üzerine, elimizden geldiği kadar az kullanılmış düzgün, kıyafetler ve ayakkabılar toplamaya başladık. Okul Müdürümüz Mehmet Demir bizi cesaretlendirdi, Müdür Yardımcımız Dilek Özbir her anlamda destek ve yardımlarıyla yanımızda oldu.  Ayakkabı firmalarına e-posta ile ulaştık. Ayakkabı firması bize 78 çift ayakkabı verdi. Sınıftaki arkadaşlarımız da kendi imkanlarıyla destek oldu, yeni ayakkabılar aldık. Çocuklar ve yetişkinler için de kıyafetler geldi ve çok temiz kıyafetlerdi. Çantalar, montlar, oyuncaklar hatta bebek bezleri geldi. Okul aile birliği odasında adım atacak yer kalmayacak kadar kolilerle doldu.

“Çocukların sevinçli sesleri hepimizi duygulandırdı”

Toplanma aşamasından sonra asıl meselenin, malzemelerin Van’a ulaştırılması olduğunu belirten Şen; kargo ücretlerini karşılayamadıkları sırada önemli bir Lojistik şirketinin ulaştırma konusunda kendilerine ücretsiz yardımı olduğunu belirtti.  Koliler Van’a ulaştığında öğretmen Hikmet Özkan’ın kendisini aradığında velilerle birlikte olduğunu belirten Birsen Şen; çocukların sevinçli seslerini duyduklarında bütün velilerin duygulandığını birçoğunun ağladığını söyledi.

“Diğer okullara da örnek olmalı”

Yardım gönderilen okulda öğretmenlik yapan Hikmet Özkan; “ Bu yardım sayesinde öğrencilerimizin artık okula gelecek bir ayakkabıları var. Yaz Kış, lastik incecik ayakkabılarla geziyorlardı. Giyecek sıkıntısı çekiyorlardı. Kolilerden çıkanları görünce çocuklarımızın gözlerindeki sevinç bizleri mutlu etmeye yetti. Teker teker bu yardımda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bu yapılan yardımın diğer insanlara okullara örnek teşkil etmesini diliyoruz” dedi.

Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinden Işıl Şen ve Nehir Özyedek, Van’daki kardeşlerine üzüldüklerini ve kıyafetlerinden oyuncaklarından verdiklerini söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.