BaŞakHaber

Troya Efsanesi Başakşehirlilerle Buluştu

Troya Efsanesi Başakşehirlilerle Buluştu

Troya Efsanesi Başakşehirlilerle Buluştu
77 views
13 Ocak 2013 - 18:46

Başakşehir Belediyesi Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi (BKSM), dünyaca ünlü Anadolu Ateşi dans grubunu ağırladı. Grup, ‘’Troya Müzikali’’ gösterisiyle Bahçeşehirliler’i büyüledi.

Gösteriye, Başakşehir Kaymakamı Cevdet Can, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcıları Nurettin Ertemel ve Haluk Dikbaş katıldı. Anadolu’nun zengin kültürünü, görsel bir şölenle sahneye taşıyan Anadolu Ateşi, bu zamana kadar 85’den fazla ülkede, üç binden fazla gösteri yaparak, otuz beş milyon seyirciye ulaştı.

“Troya müzikaline tarih danışmanlarıyla hazırlandık”

Anadolu Ateşi’nin Baş Dansçısı Can Güngör, Troya müzikalinde tarih danışmanlarıyla çalıştıklarını belirterek, ‘’Troya’yı bizzat gidip yerinde gezerek, öğrendik. Orada nefes aldık. O coğrafyayı içimize çektik. Yaptığınız dansta hissetmek çok önemli. Sergilediğimiz kareografiyi hissettik, yaşadık ve oynadık. Gösterimizi, Homeros’un yazdığı haline bağlı kalarak, en ince ayrıntısına kadar onun yazdığı haliyle sahneliyoruz” dedi.

Anadolu Ateşi ilklerle dolu

Grubunun sanat yönetmenliğini yapan Mustafa Erdoğan da Anadolu Ateşi’nin ilklerle dolu olduğunu söyleyerek, ‘‘Özellikle Çin Parlamento Sarayı yüzyıllar sonra bizim için açılmış bir sahneydi. Tüylerimiz diken diken oldu. Sahnede ilk olmanın verdiği hazzı hissederek oynadık. Yine Anadolu Ateşi Bodrum Antik Tiyarosu’nda 2.300 yıl sonra sahne aldı. İlk organizasyonu bizim yapmamız müthiş bir duygu oldu. Bir iddiamız vardı ve onu da başardık. Dünyada en hızlı dans adımını gerçekleştirebilen dans topluluğu olmak istiyorduk. Oyunumuzun Karadeniz bölümünde 218 metronomla dünyanın en hızlı dans metronumu rekorunu kırdık’’ diye konuştu.

“BKSM’de her şey düşünülmüş”

BKSM ile ilgili de görüşlerini açıklayan Erdoğan, “Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi gerçekten çok güzel tasarlanmış bir kültür merkezi. Her şey çok özenle ve titizlikle tasarlanarak, hazırlanmış. Bizim oyunumuz kalabalık bir kadrodan oluşuyor. Bu yüzden sahne bizim için önemli. BKSM’nin sahnesi Anadolu Ateşi grubu için de uygun. Çok hoşumuza gitti. Tekrar gelmek isteriz” dedi.

Troya ayakta alkışlandı

Troya müzikal oyununu izlemeye gelenler, Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nin 1200 kişilik salonunun tamamını doldurdu. Müzikal sonunda Mustafa Erdoğan çocuklarıyla birlikte seyircileri selamladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.