BaŞakHaber

Okul Bahçeleri Hayat Buluyor

Okul Bahçeleri Hayat Buluyor

Okul Bahçeleri Hayat Buluyor
87 views
16 Ocak 2013 - 1:26

Milli Eğitim Bakanlığının 81 il ve buna bağlı ilçelerin ilkokullarında başlattığı proje Başakşehir’de hayat buldu. “Okullar Hayat Olsun” projesi kapsamında başlatılan okul bahçelerine oyun alanlarının çizimi kampanyası, pilot bölge olarak seçilen Başakşehir’de uygulamaya geçti.

Öğrencilerin okul alanlarından en verimli şekilde yararlanmalarını amaçlayan proje; ders içi ve ders dışı zamanlarda okulları cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyor. Proje de ayrıca, eğitim sürecinin ve okulların fiziki ortamının öğrencinin yaş, psikolojik özelliklerine uygun hale gelmesi gibi kazanımları amaçlanıyor.

Unutulan çocuk oyunları hayata dönüyor

Proje ile okul bahçelerine uygulanan köşe kapmaca, tombik ve mendil kapmaca, yakan top, yağ satarım bal satarım, sek sek, pusula oyunu, labirent ve üç taş gibi unutulmaya yüz tutmuş oyunlar tekrar öğrencilerle buluşuyor, gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Uygulamalarda Bakanlık tarafından belirlenen çizimler esas olmakla birlikte bölgesel ve yerel özellikler okulun fiziki büyüklüğü, idare ve veli görüşleri gibi özellikler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek.

Eğitimin niteliğini arttırmak için uygulanacak çizimler tek tek ve kendi alanlarına uygun şekilde yapılarak yer ve tasarımı belirlenecek. 6 bileşenden oluşan hareket dizimi çizimlerde alana göre konumlandırılacak.

20 okulda da proje devam edecek

Türkiye’ye model olacak bu projenin Başakşehir’de pilot bölge olarak uygulanması sevindirici bir başlangıç diyen Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baltacı ‘’Çocukların bu alanları kullanmadaki gözlemlerimiz çok olumlu. Şimdilik 20 okul bahçesinde başlayacak uygulama giderek artacak. Projenin en güzel tarafı hem okul bahçelerinde alanı daraltacak bir etken olmaması hem de kalıcı olması.’’ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.