BaŞakHaber

Atık Yağlar Kazandırıyor

Atık Yağlar Kazandırıyor

Atık Yağlar Kazandırıyor
68 views
21 Ocak 2013 - 12:24

Temiz bir çevre için duyarlı çalışmalarını sürdüren Başakşehir Belediyesi bitkisel ve hayvansal atık yağları topluyor.  2 yıl devam edecek olan ve 5 litre atık yağ getirenlere, 1 litre ayçiçeği yağı hediye edildiği projede vatandaşlar bu uygulamadan memnuniyetini dile getirdi.

Ülkemizde yağda kızartılmış yiyeceklerin tüketiminin ardından, bir kez kullanıldıktan sonra lavabolara dökülen ya da direk diğer çöp malzemelerine karışan yağların toplanmasıyla ilgili birçok çalışma sürdürülüyor.  Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü 2009’dan  beri yürütülen bir proje ile Başakşehir genelinde bitkisel atıkların çevreyi kirletmesinin engellenmesi ve vatandaşların çevre konularında bilinçlenmesi için çalışmaya devam ediyor.

5 litre atık yağ getirene 1 litre ayçiçek yağı hediye

Başakşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü 2013 yılı itibariyle evlerde restoranlar ve kurumlarda sürdürülen projeyi bir adım daha ileri taşıyarak, ” Temiz ve Aydınlık bir Türkiye bizim Elimizde” sloganıyla atık yağların toplanması kampanyasında 5 litre atık yağ toplayan vatandaşları da 1 litre ayçiçeği yağı ile  ödüllendirecek.

Atık yağlar bio-dizel yakıta dönüştürülecek

Temizlik İşleri Müdürlüğü, Başakşehir genelindeki sitelerin girişlerine ve konutlara asılan broşürlerle, afişlerle vatandaşları; kızartma yapmak amacıyla kullanılan yağların; suya,  kanalizasyona dökülmeden toplanması, 444 0 669 numaralı telefonun aranarak teslim edilmesi konusunda bilgilendiriyor. Projede 5 litre atık yağa 1 litre yağ hediye kampanyasıyla  birlikte aylık 25-30 ton atık yağ toplanması hedefleniyor.Toplanan atık yağlar anlaşmalı lisanslı bio-dizel firmasının dönüşüm tesislerinde bio-dizel yakıta dönüştürülüyor.

Vatandaş uygulamadan memnun

Atık yağ kampanyasına topladıkları yağları vererek katılan vatandaşlar belediye yetkililerine çevreye duyarlı çalışması nedeniyle teşekkür ettiler.

Uygulamayı çok yararlı bulduğunu ve atıkları olabildiğince bilinçli bir şekilde ayrıştırmaya çalıştığını belirten Duygu Altındağ; “Atık yağları da uzun zamandır biriktiriyordum ama bu kampanyadan haberdar değildik. Bu kullanılmayan yağlar bir an önce değerlensin, faydalı bir şekilde geri dönüşümü olsun diye düşünerek başvuruda bulunduk. Umarım belediyenin bu şekilde hizmeti halkın ayağına kadar getirdiği uygulamalar artar ve herkes bilinçli bir şekilde yardımcı destek olur.”diye konuştu.

Ramazan Bilek ise; “Atık yağ kampanyası iyi bir kampanya.  Bu tarz çevreye duyarlı çalışmaların devamını n gelmesini bekliyoruz. Başka şekillerle de desteklenebilir. Çiçek veya saksıda ağaç verilebilir. Kendimiz yağlar topladığımız gibi çevremize de anlatıyoruz. Elimizden ne gelirse yapmaya çalışacağız.”diye konuştu.

Atık yağlar nasıl toplanıyor

Belediye yetkilileri vatandaşları çevreye duyarlı olmak için çaba göstermeleri konusunda uyarıyor.

– Kullanılmış kızartmalık yağları diğer atıklardan ayrı olarak biriktirip geri kazanım tesislerinde değerlendirilmek üzere   temiz ve ağzı kapalı 5 litrelik bir kapakta biriktirip 444 0 669 numaralı telefonun aranması halinde belediye tarafından gönderilen yetkili elemanlar yağı alarak 1 Litre Ayçiçeği yağını hediye ediyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.