BaŞakHaber

Karne günü kâbus olmasın!

Karne günü kâbus olmasın!
Fatih KILIÇARSLAN
Fatih KILIÇARSLAN( fkilicarslan34@gmail.com )
72 views
21 Ocak 2013 - 0:41

2012-2013 eğitim ve öğretim ilk yarıyılında çocuklarımızın performansları karne notu ile değerlendirilir. Anne-babalar çocuğunun başarılı olması, yüksek not alması beklentisi gösterir. Çocuğun başarılarına sevinir, mutlu olur ve gurur duyarlar. Eğer karne notu düşükse kaygılanır, endişelenirler. Yüksek beklentiler içerisindelerse hayal kırıklığına uğrarlar. Çocuklarının düşük notlarına odaklanan ebeveynler, çevre karşısında küçük duruma düşme kaygısıyla derin utanç duygusu yaşarlar. Başarısızlıktan çocuklarını sorumlu tutarlar. Yetersiz, beceriksiz olduğunu düşünerek çocukları üzerinde baskı uygularlar. Kızgınlıkla çocuğu suçlayıcı, yargılayıcı, aşağılayıcı sözel ve fiziksel şiddet uygularlar. Çocukla düşük not getirmesinden dolayı alay etmek, arkadaşları ve yakınları yanında küçük duruma düşürmek öğrenilmiş çaresizliğe yol açarak eğitimden uzaklaşmasına sebep olabilir. Özgüven duygusu zedelenen, benlik saygısı azalmış çocuk uyum ve davranış sorunları gösterebilir. Genellikle çocuğun düşük karne notu karşısında ebeveynlerin şaşkınlık içerisindeki, olumsuz tepkilerinin temelinde, eğitim yılı içinde okul ve öğretmenle yeterince işbirliği yapılmaması yatar.

Sağlıklı Ebeveyn Yaklaşımları

Her şeyden önce anne ve baba ortaya çıkan sonucun sorumluluğunu çocuklarıyla birlikte paylaşmalı. Karne incelenirken öncelikle iyi notlar üzerinde durulmalı ve takdir edilmeli, düşük getirilen notların ya da başarısız olunan derslerin değerlendirilmesinde sorunun kökenleri, nedenleri araştırmalıdır.

Soruna odaklanmak yerine çözüme odaklanarak, sorunun çözümü için izlenecek yollar tespit edilmeli, çocukla açık iletişim içerisinde karşılıklı konuşulmalı, çocuğun duyguları paylaşılmalıdır.

Düşük nota neden olan çocuğun dersle ilgili algılama, anlama ve motivasyon sorunlarının sebebi belirlenmeli, çocuklarının yaşına göre gelişim ve ruhsal sorunlar yaşadığı dikkate alınmalıdır. Öğretmenleriyle işbirliğinde olmalı, çocuğun bilgi yetersizliği varsa tespit edilmeli, destekleyici programlar oluşturmalı, kişilik, ahlak, sosyal ve bilgiyi kullanabilme becerisine yönelik faaliyetlere yönlendirmelidir.  Karne başarının tek şartı hale getirilmeden, ailesine ve topluma faydalı “iyi bir insan” olarak yetişmesinin önemini vurgulayarak, öğrencilerimizi tebrik ederim.

Fatih Kılıçarslan
İstanbul Aile Araştırmaları Eğitimi ve Danışmanlığı Derneği a. Yönetim Kurulu Başkanı
www.aileder.org.tr

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.