BaŞakHaber

Mevlit Kandili cami programlarıyla kutlandı

Mevlit Kandili cami programlarıyla kutlandı

Mevlit Kandili cami programlarıyla kutlandı
84 views
24 Ocak 2013 - 20:57

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed´in (S.A.V) doğum günü olan Mevlit Kandili Başakşehir’de dualar ve ibadetlerle kutlandı.

Kandil gecesini idrak etmek isteyen müslümanlar ilçedeki camilerde düzenlenen programlara akın etti. Kayaşehir Merkez Hz. Hüseyin Camii´ndeki Mevlit programına doyumsuz sohbeti ile İlahiyatçı-Yazar Doç. Dr. Mustafa Karataş katıldı. Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde düzenlenen programa ise, 2004 Kur’an okuma birincisi Mustafa Kızılcaoğlu sesiyle katıldı.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)´i örnek almalıyız

Yatsı namazından sonra başlayan ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda konuşan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Karataş, Peygamber Efendimizin hayatı ile ilgili detaylar verdi. Karataş;  “İslamiyet temizlik dinidir. Peygamberimiz saç ve vücut temizliğine çok dikkat ederdi, kıyafetlerinin rengini de beyaz olmasına gayret ederdi. Sevinçli ve üzüntülü olduğu zaman yüzüne yansırdı. Yani olduğu gibi görünürdü” dedi.

Konuşmasında günümüzde temizliğe dikkat etmediğimize dikkat çeken Karataş“ Peygamber Efendimiz (S.A.V) diş temizliğine çok dikkat ederdi, konuştuğu zaman dişlerinin arasında adeta nur saçılırdı.  Allahın Resulü vefat ettiğinde de elindeki misvak su kabına düşmüştü. Günümüzde ise Müslümanlar diş ve kıyafetlerinin temizliğine ne kadar dikkat ediyor. Yaşantımızda özellikle temizliğimizde Peygamber efendimiz (S.A.V.)’i örnek almalıyız” dedi.

Başakşehir Belediyesi’nin, Diyanet İşleri Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği, cami programlarının bir diğeri ise Hoca Ahmet Yesevi Camiinde yapıldı. Program 2004 Kur’an okuma birincisi Mustafa Kızılcaoğlu’nun sesiyle Kuran tilaveti ile başladı. Duygulu anların yaşandığı programa katılanlar Sakal-ı şerif ve Kabe-i Muazzama örtüsünü de yakından görme şansı yakaladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.