BaŞakHaber

İstanbul 2023 Yeni Şehir Projesi

İstanbul 2023 Yeni Şehir Projesi

İstanbul 2023 Yeni Şehir Projesi
88 views
28 Ocak 2013 - 0:25

İstanbul Yeni Şehir Projesi ile ilgili daha önce de bazı haberler ve haritalar yayınlanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından açıklanan İstanbul 2023 Projesi ile ilgili neredeyse bütün ayrıntılar kamuoyuna sunulmaya başlandı.

İstanbul Yeni Şehir Avrupa Yakası’nda

Söz konusu yeni şehir Avrupa yakasına kurulacak ve 1 milyon nüfuslu olacak. İstanbul Yeni Şehir alanı içerisinde Bio İstanbul, Sağlık Kent, Kayabaşı ve Magnet City isimli alanlar yer alacak.

Kayabaşı, Bio İstanbul, Sağlık Kent ve Magnet City Nedir?

Her biri farklı konseptlere sahip olan bu alanlardan İstanbul Kayabaşı ‘nda prestij konut ve ticari alanlar, Bio İstanbul ‘da teknoloji ve araştırma merkezi, İstanbul Magnet City ‘de çalışma ve eğitim merkezleri, İstanbul Sağlık Kent ‘te ise organ bankası, konferans ve kültür merkezleri yer alacak.

İstanbul Yeni Şehir Nerede Olacak?

Avrupa Yakası ‘nda yer alacak olan İstanbul 2023 projesi alanı, 42 bin hektarlık bir alana sahip. Bunun 9 bin 400 hektarlık alanı havalimanına ayrılacak. Söz konusu alanın kuzeyde Karadeniz, güneyde Marmara Denizi, doğuda Arnavutköy, Sultangazi, Esenler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Bakırköy, batıda Arnavutköy, Esenyurt, Avcılar, Büyükçekmece ile sınır ortaklığı var.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.