BaŞakHaber

Kanuni Hakkında Bilinmeyenler

Kanuni Hakkında Bilinmeyenler

Kanuni Hakkında Bilinmeyenler
73 views
30 Ocak 2013 - 1:52

Başakşehir Kültür Merkezinde konukları ile buluşan Tarihçi yazar Mehmet Genç, Cihan Padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve Osmanlı devlet sistemiyle ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Mehmet Genç söyleşide; Kanuni Sultan Süleyman ve başarıları hakkında bilgiler aktardı “ Kanuni Sultan Süleyman dönemi, Osmanlı tarihinin en iyi yönetildiği dönemdir.  Birçok alanda başarılar elde edilmiştir. Kanuni, Osmanlı sisteminin kendi içerisinde yetiştirdiği bir insandır.  Kanuni bu sistemin bir gereği olarak yetmiş yaşında at sırtında sefere çıkmıştır” dedi.

Kanuni vefakâr bir padişahtı

Tüm dünyada Osmanlı hanedanlığı denilince, akla ilk gelen padişahın Kanuni Sultan Süleyman olduğunu belirten Genç, bunun nedenini ise şöyle açıkladı “Bu dönem kazanılan askeri, diplomasi ve mimari alandaki başarılarla doludur. Kanuni sistemin yetiştirdiği bir padişah olmasına rağmen, diğer padişahlardan pek çok farklı uygulamalar yaparak Osmanlının en önemli çağını yaşatmıştır. Kanuni çok vefalı bir padişahtı.  Çıkılan her seferde Kanuni askerlerine halka ve masum insanlara zarar vermemeleri konusunda askerlerini tenkit ederdi” dedi.

Mehmet Genç, ayrıca Kanuni’nin şiir kabiliyetinden bahsederek ” Yaşadığı asrın ve Osmanlı Devleti´nin son büyük padişahı olan Kanunî Sultan Süleyman “Muhibbî” mahlâsıyla kaleme aldığı şiirleri, bu şiirlerde gösterdiği şairlik kudreti bakımından da “muhteşem” bir şahsiyet olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.