BaŞakHaber

Güvercintepe Halkı Tedirgin

Güvercintepe Halkı Tedirgin

Güvercintepe Halkı Tedirgin
123 views
25 Şubat 2013 - 5:33

Güvercintepe Mahallesi sonevler bölgesi ile alakalı imar sorunlarından dolayı yüzlerce mahalle halkı Malatya derneğinde bir araya gelerek muhtar, avukat ve mimar’dan oluşan ekipten imar ve son durum hakkında bilgiler almaya çalıştılar.

Başakşehir Malatyalılar dernek başkanı Ramazan Boğuryaptığı açılış konuşması ile yüzlerce kişiyi selamladı.

Muhtar İbrahim Dinç haklarımızı bilmek için bir aradayız dedi. Son evlerin sorununun sorumlusu 1991 yılından beri gelen belediyeler sorumlu olduğunu söyledi. Emlak rayiç bedelleri için gelen faiş artışa karşı açtıkları davayı kazandıklarını söyledi.

İlçemizin bir mezarlığı bile yok

Muhtar İbrahim Dinç “İlçemizde arsa bedellerin çok yüksek olduğunu, bir mezarlığa bile yer ayrılamadığını, cenazelerimizi esenyurt ilçe sınırlarına gömdüğümüzü” söyledi.

Daha sonra söz alan Avukat Sevil Öcal ise vatandaşları bilgilendirdi.

Usül yönünde Bakanlık hata yapmış

Güvercintepe sonevler halkını hukuki hakları hakkında bilgi sahibi yapmak için toplantıda konuşan Av.Sevil Öcal Bakanlar kurulu kararı ile İstanbul’da bir çok yer kentsel dönüşüm rezerv alanı olarak ilan edilmişti. Ama bunun için de Şahintepe ve Güvercintepe yoktu. Çevre ve Şehircilik bakanlığı daha sonra 644 Sayılı KHK ile burayı da rezerv alanı olarak ilan etti, Bu çalışma hukuken doğru değildir. Her hangi bir hak sahibi dava açarsa bu çalışma hukuken iptal olur. Gerçi onlarda bu sefer tekrar konuyu bakanlar kurulu kararı yapacaklar ama bu süre içinde eliniz güçlenmiş olur dedi.

Mimar Seçkin Bilgin’de yaptığı konuşma ile bu yasa gereği artık muhatabınız belediye değil Balmumcudaki Çevre ve Şehircilik bakanlığının İstanbul şubesidir dedi.

Hak sahiplerinin sorduğu sorulara da muhtar, avukat ve mimar cevaplar verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.