BaŞakHaber

Kayaşehir’de ev alanlar karlı çıkacak!

Kayaşehir’de ev alanlar karlı çıkacak!

Kayaşehir’de ev alanlar karlı çıkacak!
109 views
28 Şubat 2013 - 0:20

Geçtiğimiz günlerde Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun ile emlakkulisi.com kayaşehir üzerine bir söyleyişi yapmış. Bizde bu söyleyişiyi sizlerle paylaşmak istedik. Söyleyişi için emlakkulisi.com teşekkür ederiz.

2009 yılında TOKİ tarafından inşaa edilmeye başlanan, Türkiye’nin en kapsamlı ve en modern yerleşim bölgesi olan Kayaşehir, gösterdiği inanılmaz hızlı gelişimle bugün İstanbul’un en önemli yerleşim, ticaret ve yatırım merkezi halini aldı.

Kayaşehir’de 2011 yılında 10 bölgede toplam 10 bin 140 konutun sahiplerine teslim edildiğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, tüm konutların 5 ay gibi kısa bir sürede tamamen dolduğunun altını çiziyor. Bu hızlı yerleşimin, diğer etapların teslimini de tetiklediğini ve 15. ve 16. bölgelerde bulunan 2000 konutun tesliminin de 2012’de tamamlandığını vurgulayan Hakan Erilkun, “bu konutlar 4 ayda dolunca bölgede çok yoğun bir sirkülasyon meydana geldi. O kadar ki tapu teslimi henüz yapılmamış olmasına rağmen bile yüzlerce konut tarafların aralarında yaptıkları özel anlaşmalara dayanarak devredildi” dedi.

İlk 10 Bölge Fazla Talep Görüyor

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, bu dönemde 11, 12, 13 ve 14. bölgelerin inşasının tamamlanarak sahiplerine teslim edildiğini söylüyor. Her yeni yerleşim bölgesinde olduğu gibi burada da etaplar arasında bazı bölgelerin öne çıktığını ifade eden Hakan Erilkun şunları söyledi: “Her ne kadar bütün etaplarda sirkülasyon olsa da ilk 10 bölge, özellikle de 5. bölge en fazla talep gören bölge oldu. Çünkü diğer bölgelerde başta ulaşım sıkıntısı yaşanıyor. Doğal olarak talepler toplu ulaşım güzergâhına, hastane, okul gibi merkezi lokasyonlara yakın noktalara kayma gösteriyor. En son olarak 2012 yılının Kasım ayında teslim edilen 17. bölgede 2000 konut, sahipleri ile buluştu. Talepler daha geniş bir alana yayıldı ancak yine de ağırlıklı talep noktaları 1, 2, 3, 5. ve 8. bölgeler oldu. Bu durum elbette fiyatlara da yansıyor. Örneğin 11. bölge’de 100 metrekare büyüklüğünde bir konutun satılık değeri 220 bin TL iken aynı nitelikte bir konutun 5. bölgede bulunması halinde fiyat 255 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Kiralıklarda da fiyat farkı belirgin şekilde görülüyor, 3+1 büyüklükte bir dairenin kiralık fiyatı 11. bölge’de maksimum 600 TL iken 5. bölge’de fiyat 750 TL seviyelerindedir.”

Bölgenin gelişiminin yanı sıra hem yerleşim amacıyla yer alanları, hem de yatırımcıyı garantili kar ettirecek çok önemli ve garantili faktörlerin var olduğunun altını çizen Hakan Erilkun şöyle devam etti: “Bu bölgede 65 bin konut ve 1 milyon kişi yerleşmiş olacak. Tüm altyapı mevcudu karşılayacak kapasiteye sahip olduğu gibi, yeni nüfusu karşılayacak artı altyapı hizmetleri hazırlıklarının pek çoğu da şimdiden tamamlanmış durumda.”

Hakan Erilkun bölgenin gelecekteki değerini şimdiden belirleyen etkenleri şöyle sıralıyor;

Rami’de bulunan Kuru Gıda Hali’nin Şamlı Köyü ile Altınşehir arasına, Kaya City Projesi’nin tam karşısına taşınıyor olması;

Atatürk Havaalanı’nın taşınacağı yeni lokasyon olan Arnavutköy’e yalnızca 15 dakikalık bir mesafede bulunması;

Başakşehir ile artık neredeyse birleşmiş konumu;

15. bölgede yapımı tamamlanan bölgenin ikinci büyük Sağlık Birimi’nin yanı sıra Türkiye’nin en kapsamlı Araştırma Geliştirme Hastanesi’nin Mart 2013 sonunda inşaatının başlayacak olması.

Şimdi Konut Alanlar 2013 Sonunda Yüzde 20 Karlı Çıkacak

Kayaşehir girişinde inşa edilen Bahçetepe Konutları’nda metrekare fiyatlarının şimdiden 2 bin 600 TL ile 2 bin 800 TL aralığında değiştiğine dikkat çeken Hakan Erilkun, “bölgenin rayiçlerinde bu döneme kadar olan gelişim bundan sonrasının çok daha hızlı olacağını da açıkça gösteriyor. Geçtiğimiz yıl itibarıyla 60 bin TL ile 70 bin TL aralığında bir peşinatla, kalanını 120 ay vadelendirerek toplamda 190 bin TL’ye satılan 3+1 konutlar bugün 120 bin ile 130 bin TL peşinatla satılıyor. Toplam değeri 240 bin TL’yi buluyor. Şimdi konut alanların 2013 sonunda en az yüzde 20 karlı çıkacağı çok açık. Bu konutların değeri yılsonu itibarıyla minimum 290 bin TL’yi bulacaktır” dedi.

(emlakkulisi.com)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.