BaŞakHaber

Depremde Stres Yönetimi

Depremde Stres Yönetimi

Depremde Stres Yönetimi
121 views
03 Mart 2013 - 20:51

Van´da, merkez ilçeye bağlı Tabanlı köyü merkezli 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Kent merkezinde birçok bina çökmüş. Kandillinin açıklamasına göre ölü sayısının da 1000´i bulabileceği tahmin ediliyor.

17 Ağustos Marmara depreminden zarar gören vatandaşlarımızla gönüllü ruh sağlığı çalışmalarına katılmıştım.

Deprem sonrası en yaygın ruh sağlığı sorunu olarak “Post Travmatik Stres Bozukluğu” görülür.

Kişi, ciddi fiziksel bir zararın oluştuğu ya da tehdit edici travmatik bir olayla (çok sevilen birinin ani kaybı, trafik kazası, doğal afet, çatışma, savaş) karşılaştıktan ya da böylesi bir olaya tanık olduktan sonra meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır.

Çoğu kez travmatik olaydan birkaç saat, birkaç gün, daha seyrek olarak da birkaç hafta, birkaç ay sonra ortaya çıkar. Travmatik olaylar yaşayan kişilerin ailelerinde de bu bozukluğa rastlanır.

Aynı şekilde acil servis, can kurtaran servisi ve özellikle toplumsal olaylarla iç içe yaşayan kolluk güçleri çalışanlarında da bu durum görülebilir.

Travmatik bir olay tecrübe eden kişilerin bir çoğunda, şok, öfke, gerginlik, korku ve hatta suçluluk tepki olarak ortaya çıkabilir.

Bu tepkiler olağandır ve bir çok kişiye göre zamanla kaybolur.

Post travmatik stres bozukluğu olan bir kişide ise bu tepkiler devamlı ve hatta artan şekilde gözlenmekte, kişinin hayatını bir çok alanda engelleyecek kadar güçlü etkiye sahip olur.

Bozukluğa sahip olan kişilerde bu belirtiler bir aydan fazla sürmektedir ve kişi olaydan önceki işlevselliğine geri dönemeyebilir.

Post travmatik stres bozukluğu belirtileri olaydan sonraki üç ay içinde gözlenmeye başlanır. Ancak bazı vakalarda olayın yıllar sonrasına kadar belirtiler ortaya çıkabilir.  Belirtilerin yoğunluğu ve şiddeti değişiklik gösterir.

Kimi kişiler altı ay içerisinde normal hayatına dönebilirken; kimileri bu rahatsızlığı daha uzun süre yaşamaya devam etmektedirler. Post travmatik stres bozukluğunun belirtileri genellikle üç kategoride incelenir.

Tekrar tekrar o anı yaşamak: Yaşadığı travmatik olayı, halüsinasyonlar, kabuslar ve flasbacklar ile (alakasız bir söz veya çağırışım yapacak bir davranışla o ana dönmek) tekrar tekrar yaşama durumudur. Bu anılar kişide yoğun bir üzüntü ve strese neden olmaktadır.

Kaçınma: Kişi kendisine travmatik yaşantıyı hatırlatan kişilerden, yerlerden, düşüncelerden yada durumlardan uzak durur.

Bu durum aile ve arkadaşlardan kopma ve izolasyon hallerini beraberinde getirerek, kişiyi travma öncesinde haz duyduğu aktivitelerden de uzaklaştırmaktadır.

Yüksek uyarılmışlık hali: İnsan ilişkilerinde problem yaşanması (diğerlerine ilgi hissetme ve göstermede azalma); uykuyu dalmada yada uyumada zorluk; gerginlik; öfke patlamaları; konsantrasyon güçlüğü ve kolayca korkma yada yerinde duramama.

Bu konuda önemle üzerinde durulması gereken nokta, travmayı kişinin tek başına tolere etmesinin zorluğudur. Travmanın etkilerinin farkında olmak, zaman kaybedilmeden profesyonel bir yardım alınması tavsiye ederim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.