BaŞakHaber

Eğitim, Anne Dizinde Başlar

Eğitim, Anne Dizinde Başlar

Eğitim, Anne Dizinde Başlar
231 views
15 Mart 2013 - 21:45

Ulusal ve uluslararası tebliğleri, akademik çalışmaları ve din eğitimi konularında özgün eserleriyle bilinen Prof.Dr. Mehmet Emin Ay, Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Başakşehir Söyleşileri’ne konuk oldu.

Başakşehirlilerin ilgiyle takip ettiği söyleşide Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, toplumun şekillenmesinde ailenin önemli bir faktör olduğunu anlattı.

“Çocukluğumuzda aldığımız telkinler tüm hayatımızı etkiler”

İnsanların çocukluklarında aldıkları telkinlerin, hayatları boyunca derin etkiler bıraktığına dikkat çeken Prof. Dr. Emin Ay “Bugün de çocuk psikolojisiyle ilgilenen uzmanlarca yapılan çeşitli araştırmalar, çocuğun kişiliğinin temel özelliklerinin ilk yıllarda oluştuğunu ortaya koymaktadır” dedi.

Doğdukları andan itibaren bir bebeğin temel özelliklerini ve gelişimi özetleyen Mehmet Emin Ay “Bir bebek dünyaya gelirken annesine ve babasına bağlanma duygusu ile gönderilmiştir ki; onları önemsesin, onlardan istifade etsin. Allah-u Teâlâ aynı bağı anne’ye ve baba’ya da lütfetmiştir ki; onlarda çocuklarıyla ilgilensinler. En temel duygu bağlanmadır sonra inanmadır. Çocuk psikolojisi üzerine araştırma yapan uzmanlar şunu tespit etmişlerdir ki, bebekler annelerini kokularından ayırt edebilirler. Bu kadar hassas seçme kabiliyetine sahiptirler. Bağlanma duygusu insanın 2 ile 6 yaşları arasındaki döneminde gerçekleşir” dedi.

“Çocuğun eğitiminde Anne ve Baba birlikte hareket etmelidir”

Anne ve Babanın birlikteliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay; “Babaların Annelere yardımcı olduğu aileler son derece azdır. Çocukların eğitiminde anne babanın birlikte hareket etmesi çocuğun gelişimine önemli katkılar sağlar. Çocuğun, makul ve mahdut bir baba tarafından terbiye edilmesi, dünyanın en mahir hocası tarafından yetiştirilmesinden daha iyidir. Gönül bağı Allah’ın verdiği bir özel haktır. Bu anne ve baba’da vardır, çocuk’ta vardır” dedi.

“Bitkiler Topraktan, İnsanlar Kulaktan Beslenirler

İlk yıllarda alınan din eğitiminin de çocuk üzerinde olumlu etkiler bıraktığını dile getiren Prof. Dr. Ay “Bu yaşlarda çocuğun dini duyguları uyanır, ona verilen eğitim biçimi daha sonraki yıllarda çocuğun inanç, tutum ve davranışlarını da etkilemektedir. Eğitim anne dizinde başlar. Çocuğa söylenen her sözcük onun kişiliğine konan bir tuğladır. Bu tuğlalar sayesinde siz onun kişiliğini örer ve karakterini oluşturursunuz. Çocukluk yıllarına bakıldığında; ailede eğer dini prensipler yaşanıyorsa çocuklarda Allah kavramına dair ilk filizlenmeler ve ilk sorular çok daha erken yaşlarda başlıyor. Bu erken yaşta başlayan bu özelliği iyi kavramamız ve takip etmemiz gerekiyor” dedi.

“Aile, çocuğun okul başarısını da etkiler”

Prof. Dr. Mehmet Emin Ay Ailenin çocuk üzerinde bıraktığı eksikliği bir başka müessesenin doldurması da söz konusu değildir. Ülkemizdeki okullarda yeterli bir eğitimin olmayışı, gerekse ailelerin bu işi gereğince ciddiye almamaları sebebiyle pek iç açıcı değildir. Anne babaların çocukları tanımaya ve onları eğitmeye yönelik çabalamaları hem kendileri, hem çocukları hem de ülkemizin geleceği açısından son derece önemlidir. İnanç duygusundan ve moral değerlerden uzakta kalan gençlik, sınırsız özgürlüğün sarhoşluğu içinde her geçen gün biraz daha çıkmazın içine sürüklenmekte, ahlaki dejenerasyonun türlü şekilleri hem onları hem de tüm toplumu tehdit eder hale gelmektedir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.