BaŞakHaber

50 bin kitap Van yolunda

50 bin kitap Van yolunda

50 bin kitap Van yolunda
99 views
18 Mart 2013 - 20:49

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden Boğaziçi Yönetim A.Ş., kitap bağış kampanyasıyla İstanbul genelindeki 67 bin konutlu 69 siteden 50 bin kitap topladı. Toplanan kitaplar düzenlenen törenle Vanlı depremzede çocuklara gönderildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Şirketlerinden Boğaziçi Yönetim A.Ş.’nin sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı kitap bağış kampanyası mutlu sonla tamamlandı. Boğaziçi Yönetim A.Ş.’nin İstanbul genelinde hizmet verdiği 67 bin konutlu 69 siteden 2 ayda toplam 50 bin kitap toplandı. Toplanan kitaplar, şirketin Başakşehir 5. Etap’taki merkezinde düzenlenen törenle Vanlı depremzede çocuklara gönderildi.

Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet, İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Van Milletvekilleri Gülşen Orhan ve Fatih Çiftçi, Van Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Boğaziçi Yönetim A.Ş. Genel Müdürü İlhan Kartal, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile vatandaşlar katıldı.

İBB Van’ın yanında olmaya devam ediyor

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet, Boğaziçi Yönetim A.Ş.’nin yöneticilik hizmeti verdiği sitelerin müdürlerinden, sitelerde oturan mekan sahiplerine kadar herkesin bu güzel ve hayırlı kampanaya destek verdiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Klasik eserlerden günümüz kitaplarına, ansiklopedilerden edebiyat dergilerine, şiir kitaplarından tarih kitaplarına kadar hedefimiz olan tam 50 bin kitabı el birliğiyle toplandığını ve törenin ardından tırla Van’da Valilik ve Van Milli Eğitim Müdürüne teslim edileceğini ifade eden Ahmet Selamet, “Bu kitaplar 2011 yılında yaşanan depremle büyük acılar yaşayan Van ilimize gönderilecek ve tasnif edilerek depremde en büyük acıyı yaşayan çocuklara dağıtılacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin Van depreminde yaraları sarmak için çok büyük gayretler gösterdiğini hatırlatan Ahmet Selamet, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bizler, ilk günden harekete geçtik. Kardeşlerimizin yardımına koştuk. Arama kurtarma çalışmalarına katıldık. Enkaz kaldırma çalışmalarında görev aldık. Personelimizle, iş makinelerimizle yürütülen çalışmalara dâhil olduk. Kurduğumuz mobil fırınla insanlarımızın ekmek ihtiyacını karşıladık. Mobil mutfaklarımızla on binlerce insanımıza yemek verdik. Çadır, battaniye, giyim başta olmak üzere her tür ihtiyaca cevap vermek için seferber olduk. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyelerimizle koordineli bir çalışmanın içinde olduk. İlçe ilçe toplanan yardımları Van’a gönderdik. Yaşanan acılara merhem olmaya çalıştık. Allah’ıma binlerce kez şükürler olsun ki, bize yardıma koşma gücünü ve dirayetini bahşetti. Rabbime şükürler olsun ki, Bugün Vanlı kardeşlerimin sorunları bir bir giderildi, gideriliyor” diye konuştu.

Kitaplar kardeşliği pekiştirecek

Kitaplar hiç aldatmayan dostlar gibi olduğunu vurgulayan Selamet, güzel dostlukların kitaplarla inşa edilebileceğini, kitaplardan ilhamla yeni gönül köprüleri oluşturulabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti; “Her okunan kitap yeni bir dünyanın keşfidir. Bizler, ilk emri “oku” olan bir medeniyetin mensuplarıyız.

Bu nedenle hem kendimizi bilmenin, hem de arkamızda eser bırakmanın gayreti içindeyiz. Bize göre yarınlara bırakılacak en büyük eser okuyan bir nesildir. Ancak, ülkemizde kitap okuma oranları, ne yazık ki, iç açıcı değil. Kişi başı, ortalama okuma oranımız 7 kitap. Ancak makul olan bu oranı önce 10 kitaba, sonra da 12 kitaba çıkarmak. Unutmayalım ki, okuma kültürü yüksek olan milletlerin gelişmişlik düzeyleri de yüksek olacaktır. Van’a göndereceğimiz 50 bin kitabın okuma kültürü oluşturmasına vesile olmasını diliyorum.”

Törende konuşan Milletvekilleri Harun Karaca, Gülşen Orhan ve Fatih Çiftçi de Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde kardeşliği pekiştirecek böyle bir tören düzenlenmesinden duydukları memnuniyeti belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kampanyaya destek veren vatandaşlara teşekkür ettiler. Törende konuşmaların ardından son kitap kutuları da Ahmet Selamet ve milletvekilleri tarafından tıra yüklendi ve Van’a hareket eden tır alkışlarla uğurlandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.