BaŞakHaber

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hayat Kürleri

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hayat Kürleri

İbrahim Saraçoğlu’ndan Hayat Kürleri
70 views
22 Mart 2013 - 19:23

Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen  “Hayat Kürleri”  başlıklı söyleşi programına konuk olan Sağlıklı Beslenme Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu” Bu gün tükettiğimiz meyve ve sebzelerin büyük çoğunluğu çöp durumunda ve besin değeri kısır tohum kullanımından dolayı yüzde 80 oranında düşük” dedi.

Sağlıklı bir yaşam için gereken besin değerlerinin doğal gıdalardan karşılanması gerektiği konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu  söyleşi programında kısır tohumlardan üretilen gıdaların ekonomimize ve sağlığımıza yaptığı olumsuz etkilerden bahsetti. Saraçoğlu” Bu gün tükettiğimiz meyve ve sebzelerin yüzde 80’i kısır tohum kullanımından kaynaklı atıl durumda  ve yine aynı şekilde yediğimiz gıdaların yüzde 80 oranında besin değeri düşük. Yani kullanım hakkı başkasında olan tohumlar hem toprağımızın verimini, hem ekonomimizi ve en önemlisi sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

Ninelerimizin zamanındaki gıdalar artık yok

Son zamanlarda Televizyon ve Gazetelerde beslenme konusunda yapılan yanlış açıklamalar üzerine eleştirileri dile getiren Saraçoğlu” Beslenme  çok dikkat etmemiz gereken bir konu. Bununla ilgili bir çok kişi tarafından kamuoyuna yanlış bilgiler verilmekte. Ninelerimiz zamanındaki gibi beslenmeliyiz şeklinde bir takım yanlış argümanlar ileri sürülmekte. Oysa bugün ninelerimizin aldıkları besinler yok.Hepsinin genetiği değiştirildi.  Karpuz, domates, mısır ve daha bir çok gıda tornadan çıkmış gibi boyları aynı ve içerikleri hormonlu” şeklinde eleştiride bulundu.

Organik alışverişte bile dikkatli olmalıyız

Organik gıda konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Saraçoğlu ” Gıda o kadar ciddi bir konudur ki organik pazarlardan alışveriş yaparken bile dikkatli olmalıyız. Organik pazardan alış veriş yaparken satıcıya gıdalarda hormon zirai ilaç ve suni gübre kullanılmış mı gibi sorular sormalıyız. En önemlisi de bu üç madde kullanılmamış olmasına rağmen kısır tohum kullanılabilir. Alıcının dikkatli olması lazım” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.