BaŞakHaber

Başakşehir’de Gerçek bir Osmanlı Portresi

Başakşehir’de Gerçek bir Osmanlı Portresi

Başakşehir’de Gerçek bir Osmanlı Portresi
68 views
29 Mart 2013 - 3:36

Başakşehir Çınar Kongre Merkezi tarihin penceresinden, Sultan Abdülhamid Han´ın hayatını gözler önüne serdi.  Oyunu, Abdülhamid Han´in 3. kuşak torunu Harun Osmanoğlu ve oğlu Albülhamid Kayıhan Osmanoğlu´da izledi.

Başakşehililerin ilgiyle takip ettikleri ´Eskitilmiş Kılıç´ isimli oyunda; II. Abdülhamid´in amcası Abdülaziz´in tahttan indirildikten sonra Osmanlı devletinde yaşananların belirsizliği, Osmanlı üzerinde oynanan oyunlar ve Osmanlı pay-i tahtının 34. hükümdarı II. Abdülhamid Han´ın vatanı için verdiği mücadelesinden kesitler sahnelendi. Oyunu Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Abdulhamit Han’ın 3.kuşak torunu Harun Osmanoğlu ve oğlu Abdulhamit Kayıhan Osmanoğlu ile birlikte çok sayıda vatandaş izledi.

Abdülhamid Han kendisine muhalefet edenlere karşı ´Muhalefet etsinler fakat onurlarını yitirmesinler!´ diyerek nasıl bir gönül taşıdığını gösteriyor. Oyunda, Abdulhamit Han’ın kendisine karşı duran hareket ordusuna karşı durabilecek gücü varken ´Kardeş kanı dökülmesin´ diye tüm haklarından vazgeçişi anlatıldı.

Dönemin En önemli Karakteri, Gerçek Bir Portre

Devletin borçlarını ödeyemez olduğu, Osmanlı´nın kudretli yönetiminin saygınlığını yitirerek her türlü etkiye maruz kaldığı bir dönemde, Balkanlarda ve ülke içinde ayaklanan bir çok unsura karşı itidalle mücadele eden gerçek bir portrenin anlatıldığı oyuna Basşakşehir halkı büyük ilgi gösterdi.

Dirayeti ile Yürekleri Burkan bir Osmanlı

‘Elime silah versinler, 70 yaşında da olsam savaşa giderim’ diyen Abdülhamid Han tahttan indirildikten sonra, 3 yıl Selanik´te Alatini Köşkü´nde ki ev hapsi dönemini anlatan oyunu izleyenler, Osmanlı´nın son dönemine gözyaşları ile tanık oldular.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.