BaŞakHaber

Okullarda ve Bilgi Evlerinde Fati Rüzgarı

Okullarda ve Bilgi Evlerinde Fati Rüzgarı

Okullarda ve Bilgi Evlerinde Fati Rüzgarı
46 views
04 Nisan 2013 - 17:47

Başakşehir Belediyesi  “Birlikte Yürüyoruz” sosyal sorumluluk projesiyle engellilerle birlikte yaşama kültürünü oluşturmaya devam ediyor. Kampanyanın yüzü “Fati” kampanya kapsamında, Başakşehir Çınar Koleji, İMKB Alparslan Ortaokulu, Cevdet Kılıçlar Bilgi Evi ve Cemil Meric Bilgi Evlerinde düzenlenen etkinlikte, öğrencilerle bir araya geldi.

Sağlıklı bireylere yönelik ilk çalışma olması ile bir ilk olan kampanyanın yüzü  Fati, İlköğretim okullarında ve Başakşehir Bilgievlerinde düzenlenen programlarla öğrencilerle tanıştı,  birlikte şarkılar söyledi ve tiyatro gösterisi ile engellilerin yaşadığı sorunları paylaştı.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay’ın da  katıldığı programda öğrenciler Fati’ye büyük ilgi gösterdi.

Başakşehirde bulunan ilk okullara program dahilinde giden Fati, tüm okullarda sevgiyle karşılandı. Bilgi evlerinde ise çocuklar Fati´nin hikayelerini dikkatle dinleyerek kendilerine ders çıkardılar.

“Engelli birisine yardım etmeden önce izin almalıyız

“Birlikte Yürüyelim” projenin amacını öğrencilerle paylaşan  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay yaptığı konuşmada engellilere yönelik yapılan yanlış davranışlardan bahsetti. Kuralay” sokakta ya da başka bir yerde engelli vatandaşlarla karşılaştığımızda onlardan izin almadan asla yardım etmeyelim. Yardım etmek istediğimizde önce yanına gidip izin alalım. Her görme engellinin koluna giriyoruz her tekerlekli sandalyeye binenin sandalyesini itiyoruz. Önce izin almalıyız sonra yardımına ihtiyacı olduğunu öğrendikten sonra  harekete geçmeliyiz. Görme engellinin koluna girmemiz onu düşürebilir, doğru hareket şudur; görme engelli sizin kolunuza girdiğinde daha sağlam yürür ve bu doğru bir yardımdır” dedi.

Program, Fati’nin öğrencilerle toplu fotoğraf çektirmesi ile son buldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.