BaŞakHaber

Yeni Anayasa, Yeni Türkiye

Yeni Anayasa, Yeni Türkiye

Yeni Anayasa, Yeni Türkiye
77 views
04 Nisan 2013 - 18:29

Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Yeni Anayasa Yeni Türkiye” başlıklı söyleşi programına konuk olan Gazeteci Yazar Nihal Bengisu Karaca Cumhuriyet’in ilanından bu güne Türkiye’nin geçirdiği demokrasi serüvenini, yeni anayasa ve demokratik açılım kavramları üzerinden yorumladı.

Başakşehir Kültür Merkezi’nde Yusuf Özkan Özburun moderatörlüğünde düzenlenen programa, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş ve çok sayıda izleyici katıldı.

Hukuk dışı müdahale dönemi kapandı

Darbeler, vesayet rejimleri ve baskı kurumlarından günümüzün demokratikleşmeye çalışan Türkiye’sine uzanan süreci özetleyerek konuşmasına başlayan Karaca, halkın tercihlerine yapılan hukuk dışı müdahalelerin devrinin kapandığını belirtti. “Türkiye uzun yıllar askeri ve sivil vesayet rejimlerinin etkisi altındaydı. Asker demokrasinin güçlendiği yılarda sisteme müdahale edip kendince toplumsal yapıyı yeniden düzenliyordu. Generallerin bile yargılandığı dönemimizde ise insanlar uyandı, bilinçlendi. Oy verdikleri partilerden daha çok demokrasi ve hak talep eder oldular. Sivil toplum anlayışı gelişti.  Gelişen sivil toplum anlayışı da tüm hukuk dışı müdahaleleri bertaraf etti” dedi.

Yeni anayasa insan haklarına saygılı değil insan haklarına dayalı olmalıdır

Yeni Türkiye’nin demokratikleşmesi için ihtiyaç duyduğu en önemli çalışmanın yeni bir anayasa olacağını belirten Karaca” Katılımcı, çoğulcu ve karşıtların haklarını içinde barındıran bir anayasa ile Türkiye’nin demokratikleşmesine olan inancım tam. Yeni anayasa kutsal devlet anlayışından uzaklaşmış vatandaş ve toplum odaklı, kişi hak ve hürriyetlerini güvence altına almayı ilke edinmelidir. Yeni anayasa insan haklarına saygılı değil, insan haklarına dayalı olmalıdır. Saygı size kalan, yapsanız da yapmasanız da kimsenin sizi yargılayamayacağı bir kavram olduğundan dolayı yetersiz kalmaktadır. Oysa anayasaya dayalı bir insan hakkında keyfiyet yoktur” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Ya silahla bölüp parçalanacağız ya da diyalogla bütünleşip güçleneceğiz

Türkiye’de gündemin üst sıralarında olan Demokratik Açılım konusunda ise umutlu olduğunu belirten Karaca” Türkiye demokratik açılım ile insani bir adım atıyor. 30 yıldır silahla çözülmeyen ve ülkemize büyük acılar yaşatan bu sorunun makul ve meşru ölçüler içinde ele alınmasından umutluyum. Türkiye bu sorun karşısında silahla devam edemez. Çünkü 30 yıldır savaşıyoruz ve bir 30 yıl daha savaşırsak iç savaşın eşiğine geleceğiz ve asıl o zaman bölüneceğiz. Bu karşı diyalogla bu sorunun çözümüne eğilirsek asıl o zaman güçlenip bütünleşeceğiz. Yani ya silahla bölüp parçalanacağız ya da diyalogla bütünleşip güçleneceğiz” dedi.

İsrail’in özür dilemesi dış politikamızın haklılığını gösteriyor

İsrail’in Türkiye’den özür dilemesini diplomatik bir zafer olarak yorumlayan Gazeteci  Nihal Bengisu Karaca” İsrail’in Mavi Marmara baskınında Türkiye’den özür dilemesi ayakları yere sağlam basan ve büyüyen Türkiye’nin dış politikanın doğruluğunu ve haklılığını gösteriyor. İsrail’in tüm lobi çalışmalarına ve global güçlerin yanlı tavırlarına karşı dilenen bu özür bizim başarımız” şeklinde konuşmasına son verdi.

Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen program izleyici sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.