BaŞakHaber

Mehmet Akif Meâli Sempozyumu, Basına Tanıtıldı

Mehmet Akif Meâli Sempozyumu”, Basına Tanıtıldı

Mehmet Akif Meâli Sempozyumu, Basına Tanıtıldı
40 views
05 Nisan 2013 - 19:35

Başakşehir Belediyesi ve  Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi (FSMVÜ), Medeniyetler İttifakı Enstitüsü işbirliğinde düzenlenen, açılışını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yapacağı “Direnen Meal, Mehmet Akif Meâli Uluslararası Sempozyumu”, basına tanıtıldı.

Basın toplantısına Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal “Meal’in teknik, hukuki tartışmaları yapılıyor. Fakat önemli olan, bu süreç içerisinde neler yaşandığıdır” dedi.   Belediyelerin görevi sadece yol yapmaktan ibaret değildir.

FSMVÜ’’de yapılan basın toplantısında Belediye olarak projeye neden destek verdiklerini anlatan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal; “İstiklal meşalesinin tüm Anadolu’ya yayılmasında güçlü şiiriyle, inancıyla, etkili hitabetiyle, önemli bir rol oynamış Mehmet Akif Ersoy; şairliği kadar, dava ve eylem adamlığıyla da gönüllerimizde önemli bir yere sahiptir. Belediyelerin işi sadece yol yapmaktan ibaret değildir. Bölgelerindeki, ülkelerindeki teknolojik ve kültürel gelişmeleri de takip etmeli, topluma yol göstermelidir. Başakşehir Belediyesi olarak üniversitelerimizle böyle kıymetli projelerde, birlikte çalışıyoruz. Akif’in Meali’nin teknik, hukuki tartışmaları yapılıyor. Fakat önemli olan bu süreç içersinde neler yaşandığıdır. Sempozyum, bu tartışmalara ışık tutsun, yanlış anlaşılmalar düzelsin istedik. Sempozyuma destek veren üniversitemizin kıymetli eğitimcilerine şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Meal, sempozyumda mercek altına alınacak

Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk Başkan Uysal’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında, mealle ilgili bilgiler aktardı. Şentürk; “Meal, Türkiye tarihinde bir ilktir. Akif’in yayınlanan meali Kur’an’ın üçte birlik kısmını kapsamaktadır. Sempozyumda meali mikroskop altına alacağız. Yurt içi ve dışından sahalarında otorite olan isimler meali üslup, dil bakımından inceleyecek. Diğer çevirilerle mukayesesini yapacaklar. Akif’in mealinde dönemin Din-Devlet ilişkisini görmekte mümkün” dedi.

Akif’in Meali Türkçe ibadete karşı direniştir

Meal’in basım aşamasına kadar olan kronolojik sıralamasını da aktaran Prof. Dr. Recep Şentürk sözlerine şöyle devam etti “ Akif mealini 1936’da tamamlıyor. Fakat o dönemde Türkçe ibadet gündemde olduğu için çevirinin Türkçe ibadette kullanılacağı kaygısı ile basılmasını istemiyor. Akif’in Kur’an Meali Türkçe ibadete karşı bir direniştir. Meal 1988 yılından beri elimizde idi. Üçte birlik kısmı 24 yıl çekmecemde kaldı. Tamamının yayımlanmasını bekledik ama yayımlayan çıkmadı. Bizde İslam otoriteleri ile istişareler yaptık, onlarda mealin Akif’e ait olduğunu onayladı ve basımının yapılmasını istedi”.

Mealle ilgili ayrıntıları da paylaşan Prof. Dr. Şentürk “Meal’de Kur’an-ın Arapçası karşı sayfasında da Akif’in çevirisi var. Aynı zamanda Meal’in içinde daha önceki çevirilerde bulunduğu için okuyucu karşılaştırma yapabiliyor. Meal’in dili o kadar sade ki insanı şok ediyor. Bu nedenle 1920’lerde yapılan çeviriyi rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Akif, meal için şairliği bıraktı

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Şentürk Meal’in Mehmet Akif’e ait olduğuna dair kanıtları örneklerle sıraladı ve “Meal, güvenilir insanlar tarafından bize aktarıldı. Yakılan nüsha harici de nüshalar olduğu biliniyordu. Mealle ilgili araştırmacılar da onay verdi. Akif’in daha önce yapmış olduğu çevirilerle benzerlikler olduğu da tespit edildi. Meal yazılırken Akif’in yanında olan kişilerin tasvirine de uygun düşüyor. Bu meal’in basımından kazanç elde etmek düşüncemiz olmadı. Meal’in geliri Akif namına faaliyet gösteren kurumlara aktarılacaktır. Akif meali yazabilmek için çok sevdiği şairliği bile bırakmıştır. Biz bu kıymetli eseri yayınlamak yeterli gelmezdi. İnsanlarımıza anlatılması, tartışılması gerekiyordu. Bu nedenle sempozyumu yapmaya karar verdik “dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sempozyuma destek veriyor

Sempozyum’da Akif´in güçlü kalemi ve engin İslam bilgisinden süzülerek yazılan Meal’i; dil, edebiyat, ilahiyat ve düşünce tarihi açısından; yurtiçi ve yurtdışından önemli misafirlerle incelenecek.

Uluslararası Sempozyum; 06 Nisan 2013 Saat: 20.00 Cumartesi – Çınar Kongre Merkezi (4.Etap – Başakşehir), 07 Nisan 2013 Pazar Saat: 10.00 – 18.30 Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (Yenikapı Mevlevihanesi-Zeytinburnu) gerçekleşecek.

İki oturumda gerçekleşecek Sempozyumum açılış konuşmasını Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yapacak. Prof. Dr. Recep Şentürk ve Prof. Dr. Hayrettin Karaman konuşması ile devam eden Sempozyum;  Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın kapanış konuşması ile son bulacak. 

Sempozyumun ikinci gününde ise, katılımcılara Akif’in Meali hediye edilecek.

Akif’in Meali’nin kapsamlı olarak inceleneceği Sempozyumda, şairin çile dolu hayatı ve fikirleri de anlatılacak. Gün yüzüne çıkan ve sempozyumla incelenecek olan Meal, Kur´an mesajını anlama, kavramları tam karşılama alanındaki eksiklikleri azaltma konusunda önemli bir işlev görecek,  çağdaşlarına olduğu kadar bundan sonra da meal hazırlayacak olanlara ışık tutacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.