BaŞakHaber

Aile Yaşantısında Peygamberimizi Örnek Almalıyız

Aile Yaşantısında Peygamberimizi Örnek Almalıyız

Aile Yaşantısında Peygamberimizi Örnek Almalıyız
71 views
12 Nisan 2013 - 0:05

Başakşehir söyleşilerinin konuğu olan İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu, “Peygamberimizin ev hayatı” konu başlıklı söyleşisiyle Başakşehirli dinleyicilerle buluştu. Döngeloğlu, Peygamberimizin insanların neye ihiyacı varsa onu tavsiye ettiğini söyledi.

İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu Başakşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşide Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in örnek  ile hayatından kesitleri, huzurlu bir yuva için tüm ümmete rehber olan söz ve davranışlarını Başakşehirlilerle paylaştı.

“En büyük sorunumuz bireyin kutsallaştırılması”

Günümüzün en büyük sorununun bireyin kutsallaştırılması olduğunu belirten Döngeloğlu; “Bugün yaşanan bireyin kutsallaştırılması aile hayatına yansımış, bencil ve çevresinden kopuk bireyi ön plana çıkaran bir anlayış hakim olmuştur. Batı aileyi zaten kaybetmiştir. Bugün küstah bir sorumsuzluğu bize medeniyet diye yutturmuşlardır” dedi.

“Peygamberimiz ‘Evlenin’ buyuruyor”

Günümüzde kadınların kariyer uğruna evlilik kurumundan uzak durduğunu ve böylece aile yapısının bozulduğunu belirten İlahiyatçı-Yazar Ömer Döngeloğlu, boşanma oranının ağır rakamlar olduğunu belirterek, evlenmenin geciktirildiğini ve kadınların kariyeri aile hayatından daha ön planda tuttuğuna dikkat çekti. Döngeloğlu “Peygamberimiz, evlenmeyi tavsiye etmiş, “Evlenin. Evlenmekle dininin yarısını korumuş olursunuz. Ben sizin çokluğunuzla övüneceğim” buyurmuştur. O bugünkü duruma işaret ediyordu. Bir kadının anne olmasının, çocuğu ağladığında ne derdi olduğunu anlamasının, onu beslemesinin, yetiştirmesinin  bir akademik değeri yok mu sanıyorsunuz? Bütün bunları hayatın yükü gibi gördüler. Batı 30 yıl sonra bizim nüfusumuz ne olacak diye düşünüyor.“ dedi.

“Aile yaşantısında Peygamberimizi örnek almalıyız”

Aile hayatında ve aile içi iletişimde Peygamberimizin hayatını örnek almamız gerektiğine dikkat çeken Ömer Döngeloğlu,” Resulullah’ın evine, aile yaşantısına bakmak lazım. Biz peygamberin yaşantısına hangi gözle bakıyoruz. Onun her davranışı bir yarayı kapatıyor. Bizim neye ihtiyacımız varsa bize onu tavsiye ediyor. Efendimiz evinde kendi işlerini görür, süt sağar, kendi söküğünü diker, ev işlerini yapardı. O, kadınlara hiç değer verilmeyen kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir dönemde ben kızlar babasıyım diye ortaya çıkmıştır. ” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.