BaŞakHaber

Kutlu Doğum Başakşehir’de Yad Edildi

Kutlu Doğum Başakşehir’de Yad Edildi

Kutlu Doğum Başakşehir’de Yad Edildi
44 views
21 Nisan 2013 - 4:57

Basakşehir  Belediyesi 1442.yıl dönümünde Peygamber Efendimizin (S.A.V.) Kutlu Doğum’unu BKSM’de düzenlediği etkinlikle yad etti.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ı temsilen Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda,  Doç. Dr. Mustafa Karataş Peygamber Efendimizin örnek hayatını anlatırken, Sanatçı Erkan Mutlu Tasavvuf Müziğinin en seçkin örneklerini Başakşehirliler için seslendirdi.

“Acıları öne çıkartmadan, affederek ilerlemeliyiz”

İstoç Camii İmam Hatibi Hafız Bünyamin Topçuoğlu’nun sesinden Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş yaptı. Dikbaş “Peygamberimiz kendisine en büyük kötülükleri yapan Ebu Süfyan ve eşini bile affetmiştir, onlara zarar vermemiştir. Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor.  Bu dönemde yaşanan acıları öne çıkartmadan, affederek, Peygamber Efendimizin ahlakını örnek alarak ilerlemeliyiz. Ülke olarak birlik beraberlik içinde yaşamaya ihtiyacımız var. Peygamberimizin hayatını kendi hayatımıza aktarmak için onu tüm yönleriyle örnek almalıyız” dedi.

“Müslüman şaka da olsa yalan konuşmamalıdır”

Kutlu Doğum Programı Doç. Dr. Mustafa Karataş’ın söyleşisi ile devam etti. Doç. Dr. Karataş Peygamber Efendimizin hayatını, örneklerle ve hadislerle anlattı “İnsanlarımızın içinde Peygamber aşkı çok fazla. Bizler Peygamberinin sakalına, hırkasına aşık, ordusuna onun adını vermiş bir milletiz. O’nu anlatmak çok zor ama biz o’nu anlatmalı, anlamalı ve yaşamalıyız.  Hz. Muhammed (S.V) İbrahim ve İsmail Peygamberin duasıdır. Resulullah çocukluğunda ve gençliğinde de akıl ve dürüstlüğüyle dikkat çekiyordu. Müslüman şaka da olsa yalan konuşmamalıdır, çünkü Peygamberimiz hiç yalan konuşmamıştır.  O’nun “Emin” oluşu O’na Peygamberlik verilme sebebidir.  Müslümanlar Peygamberi gibi yaşamak istiyorsa öncelikle doğru olmak, doğru konuşmak zorundadır” dedi.

En büyük zorluklar maneviyatı yüksek olanlara verilir

En büyük sıkıntıları Peygamberler çektiğini hatırlatan Doç. Dr. Mustafa Karataş sözlerine şöyle devam etti “ Peygamber Efendimizin yaşadığı dönem çok zordu. Kız çocukları diri diri toprağa gömülüyor, insanlar sokaklarda sebepsiz öldürülüyordu.  Şu nu bilmeliyiz ki en büyük zorluklar maneviyatı yüksek olanlara verilir. Allah’ın katında bütün Peygamberler Müslümandır, çünkü; bütün Peygamberler aynı şeyleri emretmiştir.  Peygamberimiz aç kaldığı günlerde bile isyan etmemiştir.  Yediğimiz, giydiğimiz, kullandığımız şeylerin hesabını vereceğiz, o nedenle helal yemeli, helal giymeliyiz. Hanımlarımız eşlerini helal rızık getirmeleri için eşlerini teşvik etmelidir” dedi.  Günümüzde çok az dua ettiğimizi vurgulayan Doç. Dr. Karataş “Çok az dua ediyor ve Allah (C.C)’den çok az şey istiyoruz. Biz çapımızdan daha fazlasını istersen Allah (C.C) bizim çapımızı yükseltir.  BU nedenle hedefimiz büyük olacak.  Allah (C.C) kendinden çok şey isteyenleri daha çok sever. Allah (C.C) Peygamberimizin ahlakını istemeliyiz. Bu gün Müslüman’ın sözüne güven kalmadı.  Çünkü Peygamberimize benzemiyoruz. Biz Peygamberimizin güzel ahlakını örnek alır, yaşarsak Müslüman olmayanlarda Peygamberimizi, Müslümanları sever” dedi.

Müslümanlık terör dini değil barış dinidir

Son 30-40 yıldır dünyada dindarlaşmanın çoğaldığına dikkat çeken Doç. Dr. Mustafa Karataş “İnsanların gideceği tek bir din vardır o da Müslümanlıktır” dedi.  Doç. Karataş “Batı insanlarının Müslüman olmasından korktuğu için onları Budistliğe yönlendiriyor.  Peygamberimizi ve Müslümanlığı kötülemek için çok büyük oyunlar oynanıyor. Müslümanlık terör dini değil, barış dinidir. Biz davranışlarımızla, ahlakımızla Peygamberimizi örnek alırsak tüm dünya Müslüman olacaktır” dedi.

“Ümmet olma onurunu, şerefini ziyadesiyle hissedebileceğimiz bir dönemdeyiz”

Kutlu doğum programında sahne alan Erkan Mutlu Tasavvuf Müziğinin en seçkin örneklerini Başakşehirliler için seslendirdi. Sanatçı program öncesinde geceyle ilgili düşüncelerini dile getirdi “Kainatın Sultanı, Rabbimizin Habibi olan Peygamberimizin iklimindeyiz.  Hayatımızın her döneminde Peygamberimiz bizimle olmalı. Sadece bizim değil taş, toprak, havanın, yıldızın yaradılış sebebi Hz. Muhammed (S.A.V)’dir.  Ümmet olma onurunu, şerefini ziyadesiyle hissedebileceğimiz bir dönemdeyiz.  Memleketimizde ve diğer ülkelerde onu anma programları onu anma onu biraz daha anlama, ruhumuza, kulaklarımıza duyularımızla hissedebilme, sünnetine uygun bir hayatı yaşayabilme zamanındayız.  Herkes kendi nasibi nispetince istifade edebilmelidir.  Başakşehir Belediyesi çok kaliteli bir organizasyon düzenleniyor. Çok profesyonel ve kaliteli bir organizasyon olduğu belli. Ümit ediyorum ki bu geceden Rabbimiz hoşnut olur da bizde kurtuluşa erenlerden oluruz”

Yalova’dan program için İstanbul’a geldim

Başakşehir Belediyesi’nin Kutlu Doğum Programına katılan Hükümran Çınar  “Gece çok güzel bir gece, Düzenleyenlere teşekkür ediyorum. İslam dini çok aydın, sevgi, şefkat, eşitlik barındırıyor”

İsmanil Sıkanoğulu “ Ben çocukluğumdan beri Peygamber Efendimizin doğumu ile ilgili tüm etkinliklere katılıyorum. Yalova’dan bu program için İstanbul’a geldim. Başkanımız çok değerli, çok iyi niyetli. Böyle seçkin hocalarımız tarafından yapılan bu etkinliklerden dolayı başkanımıza çok teşekkür ediyoruz.

Naciye Meriç “ Kocaeli’den geliyorum.  Böyle bir etkinlik hazırlandığı için mutluyum. Düzenleyenlerden Allah (C.C) razı olsun.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.