BaŞakHaber

Bahçeşehir Anıları, Musikiyle Canlandı

Bahçeşehir Anıları, Musikiyle Canlandı

Bahçeşehir Anıları, Musikiyle Canlandı
62 views
25 Nisan 2013 - 23:51

Başakşehir Belediyesi´nin düzenlediği “Anılarla Bahçeşehir Sohbetleri” Bahçeşehir Musiki Cemiyeti Başkanı Kadriye Zögür ve TRT sanatçısı Cengiz Sönmez´i konuk etti.

On iki ayı kapsayacak olan sohbetlerin dördüncü ayında, konuk olan Kadriye Zögür Musiki Cemiyetinin kuruluşundan günümüze uzanan hikayesini paylaşırken gecede sahne alan Bahçeşehir Musiki Cemiyeti korusu Türk Sanat Musikisinin seçkin örneklerini seslendirdi.

Ruhumuzu okşayan en büyük terapi müziktir

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal´ı temsilen Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel´in ev sahipliğini yaptığı geceye, sanatçı Mustafa Yolaşan,  Sinan Sipahioğlu ve çok sayıda sanatsever katıldı. Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel yaptığı açılış konuşmada Bahçeşehir Sohbetlerinin düzenlenme nedenlerini açıkladı. Ertemel: “Bahçeşehirdeki komşuluk ilişkilerini güçlendirmek, geçmişte yaşanan güzellikleri katılımcılarımız ve sizlerin sayesinde gelecek kuşaklara aktarmak için yola çıktık. Bahçeşehir Musiki Cemiyeti Bahçeşehir’le özdeşleşerek, ilçemizin adını diğer bölgelere taşımış bir dernektir” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim görevlisi Mehmet Çelik´in moderatörlüğünde gerçekleşen sohbette, Bahçeşehir Musiki Cemiyeti Başkanı Kadriye Zögür Başakşehir Belediyesine teşekkür ederek başladığı konuşmasına Müzikle tanışmasını anlatarak devam etti “Babam müzikle uğraşıyordu, küçükken kulak dolgunluğuyla başlayan müzik yolculuğum, emekli olunca Bahçeşehir Musiki Cemiyetini bulmamla devam etti. Derneğimiz 1998 yılında resmi olarak kuruldu. 15 kişilik çekirdek kadro daha sonraki yıllarda 50-60 üyeye ulaştı. Derneğimizin en büyük şansı devlet sanatçıları ile çalışmalarına başlamış olmasıdır. Ruhumuzu okşayan en büyük terapi müziktir” dedi.

Musiki Derneğinin gelecek dönemde ki projelerini de anlatan Zögür ” Gelecek dönemde gençlerimiz için bir koro kurmayı hedefliyoruz. Belediye Başkanımız ve yardımcıları bize yer konusunda her zaman destek oluyorlar. Genç neslin eğitilmesi içinde Belediyemizden destek bekliyoruz” dedi.

Musiki dernekleri Türk müziğinin bir nevi avukatlarıdır

TRT sanatçısı Cengiz Sönmez ise yaptığı konuşmada yaptığımız işe özen gösterirken bir taraftan da kendimizi seyircimizin yerine koyuyoruz dedi ” Her biz konser bizim için tez konusudur. Musiki dernekleri Türk müziğinin bir nevi avukatlarıdır. Halk müziğinin geniş kitlelere ulaşması daha kolay, Türk sanat müziği de saray müziği gibi gözükebilir.  Ama günümüzde saray müziği olgusu kalmamıştır. Sanat Müziği enstrümanlarına ve notalarına ulaşmak çok kolaydır” dedi.
 
Sazlı, sözlü Bahçeşehir Sohbeti
 
Sohbete,  Bahçeşehir Musiki Cemiyeti Korosunun sahne aldığı mini konserlerle renklendi. Kadriye Zögür´in de eşlik ettiği koroya, Türk Sanat Müziğinin seçkin örneklerini Bahçeşehirli sanatseverler için seslendirdi. Koroyu izleyicilere sunan sanatçı Mustafa Yolaşan bir süre sohbete de katıldı. Sanatçı “Zeki Müren´i sunarken bile  Bahçeşehir Musiki cemiyetini sunarkenki kadar heyecanlanmadım. Amatör müzik gruplarının müziğe katkısı çok büyüktür. Gençlerimize Sanat Müziğini sevdirmek için kaliteli müzikleri, kaliteli sanatçılardan dinletmeliyiz” dedi.
 
Bahçeşehir Sohbetlerine katılan Sanatçı Arif Sami Toker´in oğlu Şanşal Toker´de babasıyla ilgili anılarını paylaştı. “Ben, Bahçeşehirlilerden biriyim” diyen Toker bir parça da seslendirdi.
 
Sohbet sonunda tekrar sahne alan Bahçeşehir Musiki Cemiyeti korusu “Samanyolu” parçasını izleyicilerle birlikte söyledi. Gece, Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel´in katılımcılara plaket takdimi ile son buldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.