BaŞakHaber

Yazarlık Atölyesi Erzurum’da Tebliğlerini Sundu

Yazarlık Atölyesi Erzurum’da Tebliğlerini Sundu

Yazarlık Atölyesi Erzurum’da Tebliğlerini Sundu
107 views
09 Mayıs 2013 - 20:16

Erzurum Atatürk Üniversitesi tarafından düzenlenen sempozyuma katılan Başakşehir Yazarlık Atölyesi kursiyerleri, Hace Muhammed Lütfi (Alvarlı Efe Hazretleri) hakkında tebliğlerini sundu.

Erzurum´da, Nisan ayının sonunda yapılan sempozyumda, Alvarlı Efe Hazretleri´nin hayatına ışık tutan çalışmalara destek veren tebliğlerden yalnızca 122´si beğenildi. Tebliğler’de Azerbaycan´dan 2, Moğolistan ve Kırgızistan´dan 1´er akademisyen sempozyumda yer aldı.

Alvarlı Efe Hazretleri, çok yönlü anlatıldı

Gazeteci Yazar Sadık Yalsızuçanlar´ın Başakşehir Belediyesi yazarlık atölyesi kursiyerlerinden 3 öğrencisine hazırlattığı tebliğler 122 akademisyenin hazırladığı sunumlar içersinde beğeni kazandı ve sunuma layık görüldü. Yazarlık atölyesi öğrencisi Fatma Atıcı; “Alvarlı Efe Hazretleri’de rahmet ve merhamet kavramı” başlıklı Tebliğ’inde “Alvarlı Efe Hazretleri’nin şiirlerinde rahmet kavramıyla sıkça karşılaşıyoruz. Rahmet; sevgi, şefkat ve merhamet gibi kavramları bünyesinde toplayan genel bir çerçeveye sahiptir. Ulûhiyetin ve hayatın temel niteliklerinden biridir. Allah’ın en belirgin niteliğinin rahmet oluşu gibi Resullullah’ın da en belirgin özelliği rahmettir. Efendimiz’in (s.a.v) âlemlere rahmet olarak gönderildiği Kur’an’ın Enbiya suresi 107. ayetinde apaçık bildirilmiştir. İslam, yüce kitabı ve peygamberinin yol göstericiliği ile “rahmet ve merhamet ahlakı” oluşturmuştur” dedi.

Alvarlı Efe Hazretlerinin Şiirlerinde İlahi Aşk Teması’nı işleyen Serap Kılıç ise Hakikat bilgisi için bütün varlığın katılımı zaruridir dediği tebliğinde “Tasavvuf ontolojisinde “zatî hub” kavramı ile varlığın kaynağı, sebeb-i vücûdu olan, yine tasavvuf epistemolojisinde bilgiye erdirici bir fonksiyon icra eden aşk, sırların sırrına ermenin anahtarı addedilmiştir. Hakikat bilgisi için bütün varlığın katılımı zaruridir. Bilen ile bilinen arasındaki münasebetten bağımsız olmayan bilme süreci, bilhassa bilginin konusu ilahi hakikat ise karşılıklı bir muhabbet ilişkisine dönüşür. Hakkın kulunun gören gözü, işiten kulağı haline geldiği tahakkuk sürecini sufiler aşk tarikinden seyr etmişlerdir” dedi.

Yine Atölye öğrencilerinden Tülay Berberoğlu “Allah’ın Ahlakıyla ahlaklanmak başlığı tebliğinde ilahi ahlak’ı anlattı “İlâhî ahlâk ile ahlaklanmak, her şeyden evvel, gönlün Allah ile beraberliğine bağlıdır. Bunun aracı ise muhabbettir. Zira “Kişi sevdiğiyle beraberdir.” buyrulmuştur. Bu beraberliğin bir manası da yakınlık derecesine bağlıdır. Muhabbet, seven ile sevilenin arasındaki birliktelikten kaynaklanır. Nitekim Allah’ı seven müminin her hâl ve hareketi, O’nun esma ve sıfatlarından izler taşır. Allah’ın ahlakıyla ahlaklanmış olan hak dostlarından Alvarlı Muhammet Lütfi Efendi ömrü boyunca Peygamberimiz Hz. Muhammet (sav) ahlakını kendisine örnek edinir. Zira bir hadisi şerifde Allah ‘Kıyamet günü, mümin kulun terazisinde güzel ahlâktan daha ağır bir şey bulunmaz. Allah, çirkin hareketler yapan, çirkin sözler söyleyen kimseden nefret eder’ Buyrulmuştur” dedi.

Edebiyat dünyasına yeni yazarlar yetişiyor

Üçüncü sene önce Başakşehir Belediyesi tarafından geleceğin yazarlarını yetiştirmek için açılan ve yazar A.Ali Ural ve Sadık Yalsızuçanlar´ın öncülüğünde yazı yazmanın inceliklerinin öğretildiği kurslarda öğrenciler; birçok öykü, ve deneme türü yazıları ile; Hece, Dergah ve Edebiyat ortamı gibi dergilerde yer alarak kursların ilk meyvelerini verdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.