BaŞakHaber

Kartal’ın Başkanı Orman

Kartal’ın Başkanı Orman
Ahmet GÜLÜMSEYEN
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
48 views
19 Haziran 2013 - 18:10

Siyah-beyazlı camiada başkanlık heyecanı yaşandı. Serdar Adalı ile Fikret Orman’ın aday girdiği yarışta Orman, Kartal’ın 35. Başkanı, diğer bir ifade ile 3 yıllık yeni patronu oldu.

1762 oy alan Serdar Adalı karşısında seçimden 5 bin 938 oyun 3 bin 850’sini alan yeni Başkan, sonuçların belli olmasından sonra ‘Beşiktaşlılar artık kandırılmak istenmiyor’ şeklindeki konuşması, siyah-beyazlı camiada iç ve dış hesaplaşmaların devam edeceğini gösteriyor.

Bu tür konuşmaları her Başkan, seçim sonrası yapabilir ama Fikret Orman’ın ifadeleri, başkalarına (diğer kulüplere) yönelik değil, kendi içindeki muhalefeteydi. Söylemler deyim yerindeyse ‘hücuma çıkarken, topu bilerek taca atmamak lazım’ türündeydi. Açıklaması ise başladığınız hesaplaşmanın devamını getirin, yani sonuçlandırın.

Sözü icraata dökmek, söylemek kadar kolay değil. Siyah-beyazlı camiada Kongre üyelerinin ikinci defa güvenini alan Başkan Fikret Orman için ‘çıraklık’ dönemi geride kaldı diyebiliriz. Başkan seçilmesinden sonra ‘kandırılmak ’  kelimesiyle ihtimal dahilinde TFF Başkanı Yıldırım Demirören kastedildi. Hatırlayınız, Demirören’in Kulüpten 100 milyon TL’ye kadar bir alacağının olduğu ve iki başkan arasında bağış konusunda polemikler yaşanmasını

Kulüp içerisinde mali çöküntü olarak adlandıran Demirören döneminin hesabı 2012 Kasım ayı sonuna kadar sorulacaktı ama şu ana kadar Fikret Orman tarafından atılmış somut bir adım yok. Kim bilir kendisi, bugünü yani Başkanlıkta ‘kalfalık’ dönemini beklemiş olabilir. Unutulmaması gereken, söylenen sözün arkasında durulması, sadece kişi için değil camia içinde kazanç olacaktır.

Fikret Orman’ın en önemli icraatları içerisinde inşaatına başlanan İnönü Stadı inşaatının kısa sürece bitirilmesi var. İsim hakkı konusunda yüksek rakamlarla sponsor firma ile anlaşılması, Kulübün menfaatlerine yönelik önemli gelişme olarak yorumlanabilir.

Başka neler var Orman’ın icraatlarında. Üç yıl içerinde Beşiktaş’ı borçsuz duruma getirmek. Onu başarıp başaramayacağını hep birlikte göreceğiz. Böyle bir hedef belirlenirken siyah-beyazlı camiada aile içerisinde de kendisiyle barışık olmak zorunda. Sayın Orman, kendi döneminde uzun süreli çalışmak için getirdiği Teknik Direktör Samet Aybaba ile kısa sürede yollarını ayırması, kafalarda soru işareti bırakan somut örneklerden. Dileriz bu tür gelişmeler Sayın Fikret Orman’ın ‘çıraklık’ dönemine denk gelmesinden kaynaklanan ve alınması gereken önemli derslerden birisi olur.

Son  seçimde daha başka neler yaşandı? Serdar Adalı kazandığı takdirde Kamerunlu forvet Samuel Eto’o’yu getireceğinin sözünü vermişti. Başkanlıkta güven tazeleyen Orman, ortaya atılan bu transfer vaadinin siyah-beyazlı camianın gündemini sıkça meşgul edeceği kanaatine varmış olmalı ki, Kongrede diğer başkan adayını kastederek “Beşiktaşlılar artık gerçekle yüzleşip, stratejisi olan, kendine doğrulardan bahseden, çalışan, popülizmin içerisinde olmayan, gerçekte popülarite oluşturan bir ekip istiyor’ ifadelerini kullandı.

Beşiktaş’ın ikinci dönem çiçeği burnundaki başkanını şimdi Beşiktaş’ın UEFA ile yüzleşme süreci bekliyor. Ne ilginçtir ki Kartal Avrupa maçlarından men edilmemesi için kendisini savunması gerekiyor. Peki savunmayı kimle birlikte yapmalı; Türkiye Futbol Federasyonuyla. İlginç olanı Sayın Fikret Orman ile Yıldırım Demirören’in aralarının açık olması. Bu açıklık nasıl kapanır, merak konusu!

Kartal’ın menfaatleri için iki başkanın bir araya gelmesi zor gözüküyor ama eğer Beşiktaş bir yıl daha Avrupa Kupalarından men edilmek istenmiyor ise bu ikilinin bir birlerine kişisel hırstan kaynaklanan hesaplaşmalarını bir kenara bırakmaları gerekmekte. Aksi takdirde, siyah-beyazlıların alacağı cezalarda eski veya yeni her iki başkan ve yöneticiler pay sahibi olacaklardır.

twitter:ahmetgulumseyen

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.