BaŞakHaber

Bilgievi Öğrencileri Cemil Meriç’i Andı

Bilgievi Öğrencileri Cemil Meriç’i Andı

Bilgievi Öğrencileri Cemil Meriç’i Andı
58 views
21 Haziran 2013 - 22:27

Ünlü Düşünür ve Fikir Adamı Cemil Meriç Vefatının 26. Yılında, ismini alan Başakşehir Belediyesi Cemil Meriç Bilgievi öğrencileri tarafından anıldı.

Başakşehir Belediyesi Cemil Meriç Bİlgievi Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte Üstad Cemil Meriç’in yaşamı, kişiliği ve eserleri anlatıldı. Etkinliğe Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürü Basri Akdemir’in yanı sıra öğrenciler ve veliler katıldı.

Bilgievi öğrencilerinden Abdullah Demir’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda öğrencilerden Zeynep Öztürk ve Mehmet Emin Bilmez Cemil Meriç’in hayatını izleyicilerle paylaştı.

“Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim. Kitap benim has bahçemdi. Hayat yolculuğumun sınır taşları kitaplar” diyen Cemil Meriç’in hayatını anlatan sinevizyon gösterisi ve Cemil Meriç şiirlerini seslendiren öğrenciler, salondan büyük alkış aldı.

“Hedefimiz “Okul gibi adam”lar yetiştirmek”

Bilgievi Öğrencilerinden Sena Atakul ve Dilara Kaya, Cemil Meriç’in şiirlerini seslendirmesinin ardından söz alan Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir yaptığı konuşmada, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ideal aydın tanımını paylaştı. Tanpınar’ın “Ne batılı değerlere sırf batılı diye karşı çıkmak, ne doğunun değerlerine sırf doğudan geldiği için eskimiş ve köhne olarak bakmak” sözünü hatırlatarak Cemil Meriç tam da böyle bir aydındır. Hem doğunun hem batının değerlerini okumuş ve düşünce dünyasını geliştirmiştir. Okul gibi adamdır. Onun ismini bilgievimizde yaşatıyor olmak belediyemiz ve bizim adımıza onur vesilesidir. 6 bilgievimizde biz inşallah “okul gibi adam”lar yetiştireceğiz.

Programda Bilgievi öğretmenlerinden Esra Aksakallı’nın yazdığı Cemil Meriç’in hayatıyla ilgili tiyatro oyununda öğrencilerden Sena Köknaroğlu ve Talha Şenel rol aldı.

Programda son olarak Cemil Meriç’in Yağmurdan Sonra Aşk şiirini besteleyen Bilgievi öğretmenlerinden Kerem Güney ve öğrencileri izleyenlere güzel bir müzik dinletisi sundular.

Program çıkışında bilgievi öğrencilerinin hazırladıkları resim sergisi gezildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.