BaŞakHaber

En Fazla Beş Saat Çalışacak

En Fazla Beş Saat Çalışacak

En Fazla Beş Saat Çalışacak
48 views
21 Haziran 2013 - 2:21

On dört yaşından küçük çocukların sadece sanatsal, kültürel ve reklam faaliyetlerinde çalıştırılabileceğini belirterek, Günde en fazla beş saat çalıştırılabilecek”.

Çocuk hakları sözleşmesine göre çocukların eğitilme, giyinme, barınma, sağlık gibi çok temel hakları vardır. Çocuklar çalıştırıldıkları zaman bu haklardan mahrum kalırlar ve bu nedenle çocuk işçiliği insan hakları sorunudur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yeni bir düzenlemeyle on dört yaşından küçük çocukların günde en fazla beş saat çalıştırılabileceği sadece sanatsal, kültürel ve reklam faaliyetlerinde çalıştırılabileceğini belirtmesi  çocuğun kişilik, duygusal ve sosyal gelişimini olumlu yönde etkileyebilecek bir kanun düzenlemesidir.

İş Kanunu´na göre, on beş yaşını doldurmayan çocukların çalışmasının yasak olduğuna işaret eden Çalışma Bakanı, “Ancak, on dört yaşını dolduran çocuklar zorunlu eğitimi tamamlama şartıyla hafif işlerde çalışabilmektedir” dedi. Yeni bir düzenleme yaptıklarına dikkat çeken Çalışma Bakanı, “Bu düzenlemeyi Başbakanlığa göndermiş bulunmaktayız. Buna göre, on dört yaşından küçük çocuklar sadece sanatsal, kültürel ve reklam faaliyetlerinde çalıştırılabilecek, onun şartlarını da belirlemiş bulunmaktayız.

Bu şartlar, günde en fazla beş saat çalıştırılabilecek, yazılı sözleşme yapma zorunluluğu getiriyoruz. Ayrıca, her iş için de çalışma izni alma şartı getirmekteyiz” dedi.

Okulla bağı kopmuş çocukların tespit edilerek örgün veya yaygın eğitimden yararlanmaları sağlanmalıdır.

Fatih Kılıçarslan/AİLEDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.