BaŞakHaber

Boşanmayı nasıl önleriz

Boşanmayı nasıl önleriz

Boşanmayı nasıl önleriz
53 views
30 Haziran 2013 - 15:08

Çiftler arasında değişen roller ve ilişkilere bağlı olarak meydana gelen değişim aile için kriz faktörüdür. Eğer kriz yönetilemezse çatışmaya dönüşür. Çatışma bireyin kendi içinde veya bireyler arasında da görülür.

Eşler birbirleriyle yakınlaşması ilerledikçe, çatışmalar da büyür ve derinleşir. Birbirlerini gerçek özellikleriyle tanıma noktasına gelmiş çift, gerçekliğin eşiğine şimdi gelmiştir.

İlişkinin süreci çiftin hayalleri ile karşılaştığı gerçek durumlar arasındaki farkı ne ölçüde alttan alıp almayacakları ile ilgilidir. Evliliğin ilk yıllarında çiftler beklentilerinin karşılanmaması hayal kırıklıkları yol açar.

Değişim esnekliğini yitirmiş, birbirini anlamak yerine birbirleri üzerinde baskıyı artıran çift ilişkisinde çatışma kronikleşerek çiftler çözümü ayrılmada bulurlar.

TÜİK verilerine göre, 2010 yılının 2. döneminde 33 bin 139 çift boşanırken, 2011 yılının 2. döneminde 33 bin 702 çift boşandı.  Kadını ötekileştiren, erkeğin otoritesini arttıran sağlıksız iletişim kültürü boşanmanın en önemli nedenidir.

Geçen yılın aynı dönemine göre boşanma sayısı yüzde 1,7 arttı. Bu arada 2011 yılı ikinci döneminde meydana gelen boşanmaların yüzde 40,1´i evliliğin ilk 5 yıl içinde, yüzde 24,3´ü ise 16 yıl ve daha fazla süre evli olan çiftlerde gerçekleşti.

Boşanmanın önüne eşler, aile içi iletişimin kalitesini geliştirerek geçebilirler. Aklınızdan geçen her şeyi söyleyin kaygılarınızı, korkularınızı ve isteklerinizi dile getirin. Her duygunuzu açıklıkla paylaşmak, aranızda bir yakınlık bağı oluşturur.

Duygular, düşünceler ve eylemler birbirinden ayrılmazlar. Bir duygunuzun farkına vardığınızda, aldığınız mesajı doğru değerlendirebilmeniz için, o duygu hakkında iyice düşünmeniz gerekir. Duygularınızı bu şekilde kullanabilirseniz, kaygılarınızın, korkularınızın ve  “Duygular tercihlerinizin neler olduğunu anlamanızda yol gösterirler. 

Sadece kendiniz hakkında konuşmanız ve eşinize hakkında açık uçlu sorular sormanız anlamak açısından yararlı yaklaşımlardır. Eşiniz hakkında konuşmak, eşinizin özerkliğini tehlikeye atar ve benlik saygısını olumsuz etkiler.

İletişimde küçük düşürücü yorumlar, yaşanılan olayı anlamadan yapılan değerlendirmeler eşiniz de eleştirilme, suçlanma duyguları oluşturabilir. Özellikle eşinizi olumsuz bir şekilde yorumladığınız zaman onun hemen savunmaya geçebilir, benlik saygısına zarar verildiğini düşünebilir.

Eşinizi anlayabilmek, tutumlarının sebepleri doğru analiz edebilmek için öncelikle dinleme becerisi gösterebilmek gerekir.

Aile yaşamının nişanlılık evresinden itibaren çiftler profesyonel destek alırsa diğer evrelerde ortaya çıkan krizi ancak çatışmaya dönüştürmeden yönetebilirler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.