BaŞakHaber

Ramazan ayı Hazırlıkları ve Yaz Kur’an Kursları

Ramazan ayı Hazırlıkları ve Yaz Kur’an Kursları

Ramazan ayı Hazırlıkları ve Yaz Kur’an Kursları
71 views
01 Temmuz 2013 - 23:13

Ramazan ayı Hazırlıkları ve Yaz Kur´an Kursları

24 Haziran Pazartesi günü eğitim-öğretime başlayan Yaz Kur´an Kursları 23 Ağustos 2013 tarihine kadar devam edecektir. Kurslar üçer haftalık dönemler halinde seviye ve yaş gruplarına göre kurlara ayrılarak devam etmektedir. Yaz Kur´an Kursları ile ilgili yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğitim çağındaki yavrularımız kurslarımıza kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

65 Camii 13 Kur´an Kursu 10 Diğer olmak üzere toplamda 87 mekanda kurs açılmıştır. Sisteme girilen kayıtlı öğrenci sayımız 6000 civarında olup, her geçen gün bu sayı artmaktadır. 2012 yılında 5000 olan öğrenci sayısı bu yıl itibariyle 10.000 aşması beklenmektedir.

Sanayi bölgesinde belirli camilerde (Haseyad C., Aymakop C., Masko C., Giyim San. C., Bağcılar Güngören San. Sit. C., Saraçlar C., Triko Dokumacılar Mescidi) yaz kursları açılmış olup, sanayi bölgesi dışında bütün camilerde ve Kur´an Kurslarında Yaz Kur´an Kursları devam etmektedir.

Ayrıca İlçemizde bulunan altı tane Bilgi evlerinde (4. Etap Cemil Meriç, 1. Etap Cevdet Kılıçlar, Kayaşehir Necdet Yıldırım, Altınşehir Akif İnan, Güvercintepe ve Şahintepe Bilgi Evleri) 1000 civarında öğrenci bulunmakta olup, ilahiyatçı öğretmenler tarafından eğitim verilmektedir.

Yaklaşmakta olan Mübarek Ramazan ayı ile ilgili cami bulunmayan bölgelerimizde mobil mescit, prafabrik ve uygun mekanlar oluşturma çalışmalarımız devam etmektedir.

Hatimle Teravih Namazı Kılınan Camiler

Hatimle teravih namazı her sene olduğu gibi bu senede
           1- Başakşehir Bilal-i Habeşi Camii
           2- Mehmet Zahit Kotku Camilerinde hatim ile teravih namazı kılınacaktır.

Mukabele Okunan Camiler

Bütün camilerimizde kadınlar ve erkekler için mukabele planlanmış olup vakit ve saatleri camilerimizde broşür ile ilan edilecektir.

İtikafa Girilen Camiler

             1- 4.Etap Tunahan Camii
             2- Mevlana Camii
             3- İmam-ı Azam Camii
             4- Hacı Osman Işıklı Camii
             5- Altınşehir İmamoğulları Camii
             6- Hacı Ahmet Merkez Camii
             7- Ziya Gökalp Mahallesi Hz. Ömer Camii

İtikafa girmek isteyen vatandaşlarımız için kaymakamlıktan onay alınması gerekmektedir. Bu nedenle Ramazan ayının son onbeş gününü beklemeden müracaatların yukarıda tespit edilen camii görevlilerimize bir an önce yapılması gerekmektedir.

Kadir Gecesi Sabaha Kadar Açık Kalacak Camiler

                1- 4.Etap Tunahan Camii
                2- Hoca Ahmet Yesevi Camii
                3- İmam-ı Azam Camii
                4- Altınşehir İmamoğulları Camii
                5- Hz. Hüseyin Camii

Vaaz ve İrşat Programları

Ramazan ayında bütün camilerimizde yüz yüze vaaz programlarımız devam edecektir. Müftü, vaiz ve vaizlik sertifikası bulunan görevlilerimiz yanında ilahiyatçı öğretmenler ve emekli müftü, vaizlerimizden de istifade edilecektir.

Sokak iftarlarının bulunduğu mahalle camilerinde iftardan sonra programlar düzenlenecektir.

Kadir gecesinde bütün camilerin yanı sıra 4. Etap Tunahan Camii, Hoca Ahmet Yesevi  ve Altınşehir Tepe Mah. Eski Camilerinde sohbet ve Kur´an ziyafeti programları düzenlenecektir.

Vatandaşlarımızın Ramazan aynını şimdiden tebrik eder; Bu mübarek günlerin birlik, beraberlik, barış ve huzura vesile olmasını Yüce Mevladan niyaz ediyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.