BaŞakHaber

Başakşehir İzcilik Kampı Engel tanımıyor

Başakşehir İzcilik Kampı Engel tanımıyor

Başakşehir İzcilik Kampı Engel tanımıyor
60 views
06 Temmuz 2013 - 0:42

Başakşehir Belediyesi’nin üçüncüsünü düzenlediği İzcilik kampı bu yıl zihinsel engelli çocuklara ev sahipliği yaptı. Kampta, gündüz yemin eden 20 zihinsel engelli izci çocuk, akşam yakılan kamp ateşinin etrafında Başakşehirli izcilerle beraber doyasıya eğlendi. Engelli İzciler, kampta bir hafta eğitim alacak.

Şamlar Tabiat Parkı’nda kurulan izcilik kampına Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başkan Yardımcısı Murat Şahin de katıldı. Geçen sene yakılan kamp ateşinin küllerinin yeni yakılan ateşe atılmasıyla başlayan gecede minik izciler şarkılar söyleyip, oyunlar oynadılar.

‘Burada geçireceğiniz bir haftayı hiçbir zaman unutmayacaksınız’

İzcileri yalnız bırakmayan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal yaptığı konuşmada kampta alınan izcilik eğitiminin yaşam boyu sürecek etkisinden bahsetti. Başkan Uysal ”Sanırım ilk defa elektriksiz ve ışık olmayan bir ortamda televizyonsuz ve bilgisayarsız bir gece geçiriyorsunuz. Ayrıca ilk defa anne ve babanızdan uzaklaşıp arkadaşlarınızla beraber bir gece geçiriyorsunuz. Teknoloji ve elektriğe bağlı kalmadan nasıl yaşanılabildiğini burada görüyorsunuz. Bunlar gelecekte hayatınızı kolaylaştıracak çok önemli tecrübeler. Burada yaşayacağınız deneyimler, kurduğunuz arkadaş ilişkileri hayatınız boyunca anlatacağınız en güzel anılarınız olacak. Burada geçireceğiniz bir haftayı hiçbir zaman unutmayacaksınız” dedi.

Çocukların kendilerine olan güveni artıyor

Özel çocuklarımızın doğal yaşama katılarak bağımsız beceriler kazanmalarını istedik diyen Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi Zihinsel Engelliler Öğretmeni Erol Efe “Buraya özel öğrencileri getirmek istedik, çünkü; onlar evlerinden çıkamayan çocuklar. Bütün hayatları boyunca bu günleri beklide unutmayacaklar. Çünkü evlerinde her ihtiyaçlarını anneleri görüyor. İzcilik kampında bu alışkanlıkları kendileri kazanıyorlar. Sağ olsun Başakşehir Belediyesi de bize böyle bir fırsat sundu ve buradayız. Yorucu olmasına karşın çok eğleniyoruz. Her sabah kalkıp düzenli olarak kahvaltı yapıyorlar, çöplerini kendileri topluyorlar, kendi yataklarını topluyorlar. Onun dışında spor yapıyorlar koşuyorlar evde atamayacaklarını bütün enerjilerini burada sarf ediyorlar. Biz sosyalleşmeleri adına burada aracı olduk, onlara ve güzel arkadaşlıklar edindiler.” dedi.

Toplumda bir birey olmalarını gerektirecek her şeyi bu kamplarımızda öğreniyorlar diyen Başakşehir İzcilik Kampı Sorumlusu Sinan Yılmaz ise “3 yıldan beri yaklaşık olarak 5 bine yakın izci yetiştirdik. Bu yıl ise 1500 izcimiz var. Bu yıl biraz daha farklı bir uygulamayla zihinsel engelli çocuklarımızın da katılımını sağladık. Daha doğrusu kampımıza onları adapte ettik. Böylece onları daha sosyalleşebilecekleri, topluma ulaşabilecekleri ve aslında diğerlerinden farklı olmadıklarını göstermek istedik. Kampımız çok başarılı ve uyumlu geçiyor. Diğer çocuklarda bu arkadaşlarının kendilerinden farklı olmadığını burada öğreniyorlar. Birbirlerine karşı önyargılarını yıkıyorlar. Birçok farklı etkinlik dışında, birazda disiplin öğreniyorlar. Kamp ateşleri önünde küçük tiyatrolar yaptırarak topluluk önünde korkmadan konuşmalarını da sağlıyoruz.” dedi.

Kamp hayatımı değiştirdi

İzci kampından her fırsatta memnuniyetini anlatmaya çalışan zihinsel engelli çocuklar duygularını şu şekilde ifade etti:

Aleyna Gürbüz: 10 yaşındayım. Bugün çok eğlendik, parkurlardan geçtik, flyfox’a gittik, yürüyüşlerimizi yaptık. Gerçek bir izci olduğum için kendimi çok mutlu hissediyorum. Bu izcilik kampı bana eğlenceyi, doğayı korumayı gösterdi. Çok güzel arkadaşlıklarım oldu.

Ahmet Edis Adıyaman: Tüm ormanı gezme fırsatımız oldu. Bugün gerçek bir izci olacağım için çok heyecanlıyım. Bu kamp benim hayatımı değiştirdi. Burada kendime güvenmeyi öğrendim.

Mehmet Emin Tan; Sabah kalktığımızdan itibaren çok keyifli geçiyor. Faaliyetlere katılıyoruz, futbol, voleybol, flyfox gibi. Tatil amaçlı İstanbul´a gelmiştim ama kendimi bu kampta buldum iyi ki de gelmişim çok sevdim. Teknolojiden kurtulmak için doğaya geldim. Kampta çok iyi arkadaşlıklar edindim.

Yaren Ak; Bu kampta çok eğleniyorum ve çok mutluyum. Burası bana duygu ve yaşam verdi özelliğimi fark etmemi sağladı. Bugün yedim edeceğim için kendimi gerçek bir izci hissediyorum. Bundan sonraki kamplara da katılmayı çok istiyorum ve ilerletip eğitmen olmak istiyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.