BaŞakHaber

Fırın ve Pastaneler Ramazan’a Hazır

Fırın ve Pastaneler Ramazan’a Hazır

Fırın ve Pastaneler Ramazan’a Hazır
52 views
06 Temmuz 2013 - 0:39

Başakşehir Belediyesi Ramazan ayının sorunsuz geçmesi için, oluşturulan ekiplerle ilçedeki fırın, pastane ve unlu mamul işletmelerinde gıda hijyeni kontrollerine başladı.

Sağlık İşleri ve Zabıta Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekipler tarafından yapılan denetimlerde hijyen açısından yetersiz olduğu tespit edilen işletmelere gerekli uyarılar yapıldı.

İşletmeler denetlendi, çalışanlara portör muayenesi yapıldı

İftar sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan başta pide olmak üzere ekmek ve diğer unlu mamullerin sofralara sağlıklı şartlarda ulaşmasını sağlamak maksadıyla yürütülen kapsamlı çalışmalarda, İlçe’deki tüm fırın, pastane ve unlu mamul işletmelerinde yapıldı.

Gıda mühendisi, Zabıta ekiplerinden oluşan ekipler yaptığı denetimlerde, işletmelerin genel hijyen durumları inceleyerek eksik görülen noktaların düzeltilmesi için gereken uyarılarda bulunuyor. Özellikle gramaj ve hijyen konusunda çok hassas bir incelemenin yapıldığı Kontroller esnasında, gerekli görülen durumlarda işletmelere, Belediye ekiplerince haşere ilaçlaması yapılarak destek olunuyor.

Ayrıca ilçede, tüm gıda işletmelerinde çalışan personellerin rutin olarak yaptırmaları gereken gıda işletmeleri çalışanlarına yönelik portör muayeneleri de Başakşehir Belediyesi’nce ücretsiz olarak yapılarak çalışanlarında Ramazan öncesi sağlığı kontrol edilmiş oldu.

Başakşehir’de tüm gıda işletmelerinde devam eden bu kontroller ilçe sakinlerinin güvenli şekilde iftarlarını yapabilmeleri amacıyla Ramazan ayı boyunca devam edecek.

‘Önce vatandaşımızın sağlığı gelir

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal önceliğimiz vatandaşımızın sağlığı diyerek denetimlerle ilgili bilgi verdi “Yüce Allah’ın sınırsız af, merhamet, yardım ve bereketine vesile olan Ramazan Ayına kavuşmak üzere olmanın mutluluğunu yaşadığımız şu günlerde vatandaşımızın sorunsuz, huzurlu bir Ramazan ayı geçirebilmesi için çalışmalarımıza hız verdik. Amacımız halkımızın kaliteli sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmasını sağlamaktır. Vatandaşımızın iftar sofralarının vazgeçilmezi olan gıda mamullerinin gramajları ve ürünlerin hijyenik ortamlarda üretilmesi için ekiplerimiz hassasiyetle çalışmalarına devam ediyor. Çünkü bu tür işletmelerde yapılacak bir hata insan sağlığını olumsuz etkileyecektir. Sadece iş yerlerinin değil aynı zamanda çalışanlarında portör muayenelerini ücretsiz yaparak çalışanlarımızın da sağlığını korumaya çalışıyoruz. Ramazanın bize kazandırdığı manevi iklimi huzurla yaşayabilmek için ekiplerimizin denetimi, Ramazan ayı boyunca devam edecek ”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.