BaŞakHaber

Otogar-Başakşehir Metro Hattı Törenle Açılıyor

Otogar-Başakşehir Metro Hattı Törenle Açılıyor

Otogar-Başakşehir Metro Hattı Törenle Açılıyor
66 views
06 Temmuz 2013 - 0:48

İstanbul’un trafik sorunu çözmek için Avrupa Yakası´nda hayata geçirilen en önemli ulaşım sistemlerinden biri olan Otogar-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyatköy Metro Hattı’nın resmi açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 7 Temmuz Pazar günü gerçekleşecek.

İstanbul´da 17 milyonu aşan insanın daha hızlı ve konforlu bir şekilde taşınabilmesi için toplu ulaşım çözümleri hayata geçirilmeye devam ediyor.365 gün 24 saat prensibiyle çalışarak 124,4 km’ye çıkarılan raylı sistem uzunluğu ile hedef: “Her Yere Metro”

15 Haziran 2013 tarihinde yolcu taşımaya başlayan Otogar-Bağcılar- Mahmutbey- Olimpiyatköy- Başakşehir Metrosunun resmi açılışı Başbakan R.Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve halkımızın katılımıyla 7 Temmuz Pazar günü saat: 18:00’de Bağcılar Meydanı’nda gerçekleşecek.

Yeni metro hattı ile İstanbullular Esenler Otogar´dan Başakşehir´e 23 dakikada ulaşabilecek. Metro hattı; Metrokent, Başak Konutları, Siteler, Turgut Özal, İkitelli Sanayi, Olimpiyat, Ziya Gökalp Mahallesi, İstoç, Mahmutbey, Yeni Mahalle, Kirazlı, Bağcılar, Üçyüzlü, Menderes, Esenler Otogar istasyonlarından oluşuyor.

Yeni Metro Hattının Özellikleri

21.7 kilometre uzunluğunda…

Saatte 111 bin yolcu taşınabilecek.

İstasyonlar 8´li trenlere uygun olarak inşa edildi.

Peron uzunlukları 180 metre…

16 istasyon var.

Başakşehir-Atatürk Havalimanı: 36 dakika

Her istasyon farklı renkte tasarlandı.

Her istasyonda yürüyen merdiven ve asansörlerin olduğu Metro’da her istasyon farklı renkte tasarlandı.

Metrokent Sarı, Başak Konutları Açık Sarı, Siteler Kırmızı, Turgut Özal Lila, İkitelli Sanayi Mor, İstoç Turuncu, Mahmutbey Koyu Yeşil, Yeni Mahalle Koyu Mor, Kirazlı Bordo, Ziya Gökalp Beyaz, Olimpiyat İstasyonu ise Mavi renk.

Başakşehir önemli projelerin merkezi oldu

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal konuyla ilgili yaptığı açıklamada İlçede gerçekleşen projelerin önemini vurguladı “Ülkemizde ekonomisi büyük krizlerden, zorluklardan el birliği ile çıkmasını bildi. Bu ülkenin cefakar insanları birlik beraberlik ruhunu kaybetmediği sürece de ülkemiz Dünyanın itici gücü lokomotifi olmaya devam edecektir.

Türkiye’nin en genç belediyelerinden Başakşehir Belediyesi olarak, 3 yılda gerçekleştirdiğimiz projeler ve vatandaş odaklı hizmetlerimizle, birçok yerel yönetime örnek olduk. Belediye olarak özellikle, sağlık, altyapı, eğitim, kültür-sanat, teknoloji ve çevre konusunda önemli gelişmelere imza attık. İlçemiz bu anlamda yakın zamanda pek çok önemli projenin merkezi oldu. Bio İstanbul ilçemiz sınırlarında yükseliyor. Türkiye’nin en büyük Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hastane kompleksi vatandaşlarımız için hazırlanıyor.

Uzun süredir İnanç ve azimle takibini, girişimlerini sürdürdüğümüz, Başakşehir ‘Metro’muz yolcu taşımaya başladı. Vatandaşlarımız, ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. 320.000 kişilik nüfuslu ilçemize önemli bir katma değer katacak olan Metro’nun açılışıyla vatandaşımızın ulaşım kaynaklı sorununu da çözmüş oluyoruz. 21,7 km ile 16 istasyondan oluşan hat ile saatte 111 bin yolcu taşınabilecek. Vatandaşımızın mutluluğu ve refahı için cansiperane çalışan Sayın Başbakanımız R.Tayyip Erdoğan’a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş ve ekibine şükranlarımı sunuyorum. Yunus Emre ´Dostun evi gönüllerdir’ diyor. Bizlerde Başbakanımızın izinde, gönüller yapmak için hizmet üretmeye devam edeceğiz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.