BaŞakHaber

Başbakan Başakşehire Geldi

Başbakan Başakşehire Geldi

Başbakan Başakşehire Geldi
47 views
08 Temmuz 2013 - 13:25

Metro açılışı için Bağcılara gelen Başbakan R. Tayyip Erdoğan, Bağcılar Meydanı’nda yapılan törenin ardından Bağcılardan Metrokent durağına kadar vatman koltuğuna oturarak metroyu kullandı.   Otogar- Başakşehir Metro Hattı Açıldı

Başakşehiri metro güzergahı ile otogara bağlayan Otogar- Başakşehir Metrosu, Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Bağcılar Meydanı’nda yapılan törenle açıldı.

Büyükşehirin İstanbul’un trafik sorununu çözmek için toplu taşımacılıktaki ve raylı sistemlerdeki yatırımlara hız kesmeden devam ediliyor. Bu kapsamda Toplam 2.8 milyarlık bir yatırımla hayata geçirilen Başakşehir- Otogar metro hattı Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın katıldığı resmi törenle hizmete açıldı. Açılış törenine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ak Parti  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve vatandaşlar katıldı.

Başbakan R. Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada yeni metro hattı ile ilgili olarak “Yeni metro hattımızla birlikte, Esenler Otogarı´ndan metroya binen bir vatandaşımız 10 dakikada Bağcılar Kirazlı´da olacak. Başakşehir-Otogar arası 30 dakikada kat edilecek. Bağcılar ile Olimpiyat Köyü arası 16 dakikaya, Bağcılar-Başakşehir arasındaki yolculuk süresi ise 20 dakikaya inecek” dedi.

Yeni metro hattının saatte 111 bin yolcu taşıyacağına dikkat çeken Erdoğan, “Bu açılışını yaptığımız hat, yaklaşık 1,5 milyar dolara mal oldu. Ancak bu hat sayesinde, İstanbul’a, İstanbullular´a çok önemli tasarruflar sağlıyoruz. Bu güzergahta, kişi başına günlük 60 dakika zaman tasarrufu sağlanmış olacak” dedi.

Başbakan Bağcılar Başakşehir Arası Vatmanlık yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan burada yaptığı konuşmanın ardından Kadir Topbaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve beraberindekilerle birlikte metroya bindi. Vatman koltuğuna oturan Erdoğan Bağcılar durağından Başakşehir’de Metrokent durağına kadar metroyu kullandı.

Başbakan Tayyip Erdoğan´ın Başakşehir geleceğini son anda duyan 200 civarında kişi hemen metro çıkışına akın etti. Başakşehir Metrokent durağı çıkışında vatandaşlar tarafından karşılanan Erdoğan, vatandaşların sevgi gösterilerine karşılık verdi. Kalabalığın yanına giden Başbakan Tayyip Erdoğan, vatandaşlarla tokalaştı, çocukları öptü ve daha sonra buradan ayrıldı.

Başbakan Tayyip Erdoğan´ın Başakşehire geleceğini duyan Ulusal basın dışında yerel basından AHA Haber Ajansı Başakşehir Muhabiri ve Başakhaber Genel Yayın Yönetmenimiz Yunus Mollaoğlu yerel basına hemen haber verdi fakat yerel basından sadece Başakşehir Times gelmiştir.

Başbakan Tayyip Erdoğan´ın dışında, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal´da vatandaşlar ile sohbet etti bol bol resim çekildiler. Ayrıca Ulaşım A.Ş. Başakşehir Metro çalışanları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile toplu resim çekildiler.

Aygüllerin Sahibi Nusret Aygül Başbakan Tayyip Erdoğan´a arabasına binmeden önce bir adet tablo hediye etti. HAT ÖZELLİKLERİ Yolcu kapasitesi (Saatte) 111 bin kişi Hat Uzunluğu 21,7 kilometre
Toplam Ray Uzunluğu 53,737 kilometre
İstasyon Sayısı 16
Alınan Araç Sayısı 114 adet

YOLCULUK SÜRELERİ:
Otogar – Bağcılar (Kirazlı) 10 dakika
Bağcılar (Kirazlı) – Olimpiyat 16 dakika
Bağcılar (Kirazlı) – Başakşehir (Metrokent) 20 dakika
(Marmaray, Yenikapı Transfer Merkezi ve Akasaray-Yenikapı Metro Hattı tamamlandığında)
Başakşehir´den (Metrokent İstasyonu); Otogar 30 dakika,
Havalimanı 50 dakika,
Yenikapı 44 dakika,
Hacıosman 77 dakika,
Üsküdar 53 dakika,
Kadıköy 60,5 dakika,
Kartal 89 dakika.

Olimpiyat İstasyonu´ndan;
Otogar 26 dakika,
Havalimanı 46 dakika,
Yenikapı 40 dakika,
Hacıosman 73 dakika,
Üsküdar 49 dakika,
Kadıköy 56,5 dakika,
Kartal 85 dakika.

HER İSTASYON FARKLI RENKTE TASARLANDI
Metrokent Sarı, Başkkonutları Açık Sarı, Siteler Kırmızı, Turgut Özal Lila, İkitelli Sanayi Mor, İstoç Turuncu, Mahmutbey Koyu Yeşil, Yeni Mahalle Koyu Mor, Kirazlı Bordo, Ziya Gökalp Beyaz, Olimpiyat Mavi renk.

Başakşehir Haber Ajansı – (BHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.