BaŞakHaber

Dilipak BAŞAKDER’de Gündemi Değerlendirdi

Dilipak BAŞAKDER’de Gündemi Değerlendirdi

Dilipak BAŞAKDER’de Gündemi Değerlendirdi
77 views
10 Temmuz 2013 - 21:42

Başakşehir sivil toplum kuruluşlarından BAŞAKDER’in bu haftaki konuşmacısı gazeteci yazar ve çözüm süreci akil insanlar Güneydoğu grubundan Abdurrahman Dilipak idi. Türkiye’den ve Dünya’dan gelişmelerin değerlendirildiği toplantının ana konusu Gezi parkı olayları ve Çözüm süreci oldu.

Gezi parkı olayları ile Türkiye’nin önemli bir sınavdan geçtiğini belirten Dilipak “Türkiye üzerinde oynanan oyunların ilk denemesi idi, seçimle gelmiş iktidarla baş edemeyenlerin illegal bir biçimde hükümeti ve özelde Başbakan Erdoğan’ı hedef aldılar, amaç Erdoğan’ı itibarsızlaştırmak ve iktidardan uzaklaştırmaktı, ama Oyun bitti! Deşifre oldular.

Sureti haktan gözükerek, avuyu altın tas içinde ve bala karıştırıp sundular, yeşil maskeleri vardı, ağaç bahaneydi! Sermaye olarak KOÇ ve onunla hareket eden grup deşifre oldu. Aydın Doğan Medyası da. Onları bu eylemi nihai bir darbe olarak görüyordu. Bu iş bu kadar sürmeyecekti. Erdoğan’a diz çöktürecekler, teslim alacaklardı. Onun yerini dolduracak bugün için biri yok, bunu biliyorlar. Onu teslim almaktı niyetleri. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı “ dedi. Yaşanan süreçle alakalı gezi parkında yapılmış olan araştırma sonuçlarından bahseden Dilipak ilginç bulgulardan bahsetti.

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak ayrıca çözüm sürecinde aktif görev üstlenmiş akil insanlar Güneydoğu grubundan, bu süreçle alakalı gelinen noktayı ise şöyle aktardı “Umduğumuzdan çok iyi, gelişmeler doğru yönde ileri gitti. Bizim bölgemiz sürece en yüksek destek veren 2. Bölge.. Türkiye ortalamasının üstünde bir destek var.

Bölge turları büyük ölçüde tamamlandı.Nerede acı yüksekse barış talebi de orada daha yüksek. İnsanlar köylerine dönmek, yaylalarına çıkmak, vadilerde sürülerini otlatmak, arıcılık yapmak istiyor. Bir evladı dağda, öteki askerde olan ananın yürek burkuntuları artık bitsin isteniyor.. Bir kürtle ya da Türkle evli, 3-5 çocuğu olan insanların, kabusa dönen ayrılık hikayeleri bitsin isteniyor.İnsanlar evlenmek, çoluk-çocuğa kavuşmak, annesi-babası, halası-tevzesi, kuzenleri ile, okul arkadaşları ile kucaklaşmak istiyor” diye sözlerini sürdürdü. Programın ilerleyen dakikaları soru cevap şeklinde devam etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.