BaŞakHaber

Evde Bakım Hizmeti Başladı

Evde Bakım Hizmeti Başladı

Evde Bakım Hizmeti Başladı
45 views
10 Temmuz 2013 - 21:13

Başakşehir Belediyesi bir ilki gerçekleştirerek ilçe genelinde ikamet eden yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşları için ‘Evde Bakım Hizmeti’ni başlattı.

Proje kapsamında ihtiyaç sahiplerinin evleri periyodik olarak ziyaret edilerek, kişisel bakımdan, ev temizliğine; su, elektrik bakım onarımına kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.

Bozuk prizler tamir ediliyor, saç kesiliyor, temizlik yapılıyor

Başakşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından projelendirilen ‘Evde Bakım Hizmeti’ ilçede saha elemanları tarafından geniş bir araştırmanın sonucunda oluşturuldu. Öncelikle ihtiyaç sahipleri hane hane dolaşılarak belirlendi. 65 yaş üstü, kendi başına hareket edemeyen, tek başına ya da iki kişi yaşayan veyahut evinde bakmakla yükümlü olduğu bir veya iki özürlüsü bulunanlar belirleniyor. Hizmet verilenler arasında ailesiyle birlikte yaşayan fakat yataktan kalamayan vatandaşlara da saç, sakal tıraşı hizmeti veriliyor.

Yaklaşan Ramazan ayı nedeniyle ilk etapta müdürlük bünyesinde Destek Kart için yapılan araştırma verilerini kullanılarak ilk ziyaretler yapıldı. Ziyaretler sırasında bölgeden gelen bireysel talep ve bildirimlerde alınarak verilere eklendi.

Müdürlük bünyesinde çalışan bir kuaför, iki temizlik hizmeti görevlisi ve bir tesisatçı ve kordinatör’den oluşan ekip belirlenen evlere randevu yöntemiyle ziyaretlerde bulunuyor.

2 Temmuz 2013, Salı günü başlayan çalışmada ekip ziyaret edilen ihtiyaç sahibiyle sohbet ediyor, evde kontroller yaparak eksikler belirleniyor. Ekip belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda, hane sahibine; Kişisel Bakım Hizmetleri (saç-sakal kesimi, el-ayak tırnak kesimi), Ev Bakım Hizmeti, Ev Temizliği Hizmeti veriyor. Gerektiğinde halılar özel robotlarla yıkanıyor, bozuk prizler tamir ediliyor, camlar siliniyor, ihtiyaç halinde bulaşıkları yıkanıyor.

Evde Bakım Hizmeti yeni başlamasına rağmen şimdilik 90 hanede aylık ya da ihtiyaç halinde 15 günlük periyotlar halinde hizmet verilecek.

Bu hizmetten yararlanmak isteyen ve kriterlere uyan kişiler, Başakşehir Belediyesi’nin 444 0 669 no’lu Çağrı Merkezi telefonunu arayarak kriterlere uyanlar kayıt olmaları halinde, hane incelemeleri yapılarak; EVDE BAKIM HİZMETİ ‘nden yararlanabiliyorlar.

İhtiyaç sahiplerine ayrıca Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü tarafından Ramazan ayı boyunca iftar ve sahurda ‘Sıcak Yemek’ hizmeti veriliyor.

Çocuklarımdan görmediğim vefayı Belediyeden gördüm

İlçede ki yaşlı ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayan Ekipler günlük 6-7 haneyi ziyaret ediyor. Ziyaretler sırasında hizmet verilen vatandaşlarla sohbet ederek gönülleri hoş tutan ekip, kişilerin Belediye’den taleplerini de alarak ilgili müdürlüklere bildirerek sorunlarının çözümünü kolaylaştırıyor.

Başakşehir Şahintepe bölgesindeki ziyaretlerin ilk gününde ekipler 77 yaşında ki Şeker Kurtça ziyaret etti. Samsunlu olan Kurtça, 16-17 senedir Başakşehir’de yaşıyor, özürlü torununa bakıyor. Destek Kart sahibide olan, uygulamadan ve ziyaretten memnuniyetini gözyaşları içersinde dile getiren Şeker Kurtça, önce Allah’ımdan sonra Belediyemizden razı olsun dedi. Şeker Kurtça, ekipler evi dolaşarak ihtiyaçları tespit etti. Kuaför ve temizlik ihtiyacı olup olmadığı soruldu. Mutfağı temizlenerek, bozuk prizleri yenilendi.

Gün içersinde ekiplerin Şahintepe’deki ikinci ziyareti 80 yaşındaki Nazire Günay’ın evine yapıldı. 2006 yılında eşi ölen Günay, Başakşehir kurulduğunda ilçeye taşınmış. Evde tek başına yaşayan Nazire Günay “ Aradığınız, ziyaretime geldiğiniz için Göklere çıktım. Akşam olunca duvarlar üstüme geliyor, konuşacak birilerini arıyorum” diyerek duygularını dile getiren Nazire Günay sözlerine şöyle devam etti “Allah devletimizden, belediyemizden razı olsun. Komşularım evimi temizliyor, bana bakıyordu. Evlatlarımızdan görmediğim vefayı siz gösteriyorsunuz” dedi.

Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri ziyaret sırasında 23 yaşında gözünün birini kaybeden Nazire Günay’ın hastanede kontrole götürülmesi için talebini alarak Sağlık İşleri Müdürlüğüne iletti. Ramazan’da sıcak yemek de verilecek olan Günay’ın destek kart talebini de aldı.

Şahintepe Mahallesinde oturan 70 yaşında ki Sultan Petek ekibi gözyaşlarıyla karşıladı. Destek Kart sahibi olan Petek ‘İhtiyaçlarımı Destek Kart’tan karşılıyorum. Allah Belediyemizden razı olsun. 3 kızı olan ve tek başına yaşayan Sultan Petek komşularının desteğiyle hayata tutunmuş. İlk ziyarette Prefabrikte yaşayan Petek’in ihtiyaçlarını belirleyen ekipler, evin ilaçlanma talebini alarak Sağlık İşleri Müdürlüğüne iletti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.