BaŞakHaber

Diyetisyenlerden Ramazan’da Sağlık Sırları

Diyetisyenlerden Ramazan’da Sağlık Sırları

Diyetisyenlerden Ramazan’da Sağlık Sırları
80 views
11 Temmuz 2013 - 23:04

Üç bölgede düzenlediği programlarla vatandaşın yoğun ilgisine mazhar olan Başakşehir Ramazan Etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor.

Ramazan’ın ikinci gün programlarında diyetisyenler, ‘Ramazan’da Sağlıklı ve Dengeli Beslenme’nin ipuçlarını ilçe sakinleriyle paylaştı. Sular Vadisi’nde, Dr. Ender Saraç, Kayaşehir’ de Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Başakşehirlilerle buluştu.

Zorluk derecesi arttıkça, Oruçlarımızın kazancı da artmaktadır

Sular Vadisi Ramazan etkinlik alanında Başakşehirlilerle bir araya gelen Dr. Ender Saraç 16 saat 48 dakika aç kalıyoruz. Zorluk katsayısı artıkça bir bilgisayar oyununda olduğu gibi oruçlarımızın kazancıda kat ve kat artmaktadır’’ dedi. Dr. Ender Saraç sözlerine iftar ve sahurda tüketilmesi ve sakınılması gereken gıdaları sıralayarak devam etti “Yanlış iftarlar ve sahurlar yapıyoruz. Gün boyu kan şekerim düşüyor diyorsanız özellikle tarçın tüketmelisiniz. İftar sofralarımızda pek çok zararlı gıdalar tüketiyoruz. Açlıkla bunlara yüklendiğimizde de kilo alarak Ramazan’ı tamamlıyoruz. Özellikle iftar ve sahurda beyaz unlu gıdalar tüketmek yerine bulgur, esmer pirinç, çavdar ya da tam buğday ekmeği tüketmeliyiz. Tükettiğimiz yanlış gıdalar romatizmaya ve erken yaşlanmaya yol açıyor. Şerbetli ve kızartılmış gıdalar yerine sütlü tatlılar tüketmeli ve tatlı tüketimini iftardan birkaç saat sonra yapmalıyız. İftarda, sahurda kaliteli proteinler olan yumurtanın beyazı, balıketi, soğuk et tüketirseniz sizi tok tutar” diyerek Başakşehirlileri bilgilendirdi. Protein tüketen toplumların daha zeki ve ömrünün uzun olacağını belirten Dr. Saraç; Sofralarımızda yemek yeme edebimizi kaybettik, doymayacak gibi yemek yiyoruz dedi. Dr. Saraç, çocuklar beslenmesine dikkat çekerek “ Şekerli içecekler obez yapar bu nedenle çocuklarınıza şekerli içecekler vermeden iki defa düşünün” dedi.

Söyleşinin sonunda Dr. Ender Saraç kitaplarını da imzaladı.

Ramazan’ın manası ile beslenmeliyiz

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal yaptığı selamlama konuşmasında ‘Tuttuğumuz oruçları layıkıyla tutmayı ve nice bayramlara ulaşmayı nasip etsin’ dedi. Çok sayıda Kayaşehirlinin takip ettiği etkinliğe ayrıca Başakşehir Ak Parti İlçe Başkanı Ayhan Özgürel ve STK temsilcileri katıldı.

Doğal kürlerle alternatif tedaviler öneren ünlü akademisyen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Kayaşehir etkinlik alanında bir söyleşi gerçekleştirdi.

Ramazan’ın manasıyla beslenmeliyiz diyen Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu sözlerini şöyle sürdürdü “Ramazan ayında çok uzun süre aç kalıyoruz ve iftar sofrasına oturduğumuz zaman abartılı beslenmeye karşı dikkatli olmalıyız. İftarda çok ağır yiyecekler yerine midemizi ağırlaştırmayacak, hafif yemekleri tüketmeliyiz. İftarla sahur arası zaman kısa olduğu için de bizi zinde ve güçlü hissettirecek yiyecekler tüketilmeli”.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.