BaŞakHaber

Kayaşehir aynı sofrada buluştu

Kayaşehir aynı sofrada buluştu

Kayaşehir aynı sofrada buluştu
86 views
11 Temmuz 2013 - 23:08

Her Ramazan ayında on binlerce mahalle sakinini, sokak iftarlarında bir araya getiren Başakşehir Belediyesi, bu sene de bereket sofralarını ilçe mahallelerine taşıdı. Başakşehir’in 13 mahallesinde düzenlenecek iftar sofraları samimi ilişkiler ve kurulacak yeni dostluklarla ilçe halkının kaynaşması, sosyal birlikteliğin güçlendirilmesinde de önemli bir görev üstleniyor.

Kayaşehir Kiptaş konutlarında kurulan ilk iftar sofrasında yüzlerce bölge sakini aynı sofrada buluştu, Ramazan’ın bereketini paylaştı. Kayabaşı’nda kurulan bereket sofrasına ev sahibi olarak Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başkan Yardımcıları, Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, İlahiyatçı, Yazar Ömer Döngeloğlu, Dr. Ender Saraç katıldı.

Vatandaşımızın Evleri, Boğazda ki Evler gibi olacak

İftarda vatandaşların sofralarına konuk olan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, bölgenin ulaşım problemine eğindi ” Kayaşehir Kiptaş Konutları´nın en büyük problemi ulaşımdı. Geçen sene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş´ı bu sofralarda misafir ettik, sorunlarımızı anlattık ve kısa sürede yolumuz açıldı. Geçen hafta, Başbakanımız Sayın R.Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla Metro´muzu açtık. Ring hatlarıyla halkımız metroya ulaşabiliyor İnşaallah Kanal İstanbul´da açılırsa, evleriniz Boğaz´da ki evler gibi olacak, değerlenecek. Allah tuttuğumuz oruçları kabul eylesin, nice nice bayramlara ulaşmayı nasip eylesin” dedi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği iftar; İlahiyatçı, Yazar Ömer Döngeloğlu´nun dualarıyla bitti. Döngeloğlu, yaptığı açıklamada İslam Dünyasında yaşanan acılar için dua etmeliyiz dedi “Arakanda, Mısır´da yaşanan acıları düşünmeli ve dua etmeliyiz. Yaz dönemine gelen Ramazan´da sokak iftarları halkımız sosyal aktiviteye, paylaşıma dönüştü. Bu paylaşım ortamına katkı sağlayan Belediye Başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum”

Komşularımızla aynı sofrada buluşmak çok güzel

Sokak iftarına katılan vatndalar memnuniyetlerini dile getirdi;

Songül İç: Eşim ve iki çocuğumla birlikte iftara katılıyoruz. Birlik ve beraberlik duygularını pekiştiren güzel ortamlar. Üç yıldır Kiptaş Konutlarında oturuyoruz. Üç yıldır ailemle birlikte sokak iftarına katılıyoruz. Ramazan´ın birleştiriciliğini bu iftarlarda görüyoruz.

Hakan İç: Tüm İslam Aleminin Ramazan´ını tebrik ediyorum. Dünya´nın Ramazan´a ihtiyacı var. İslam Aleminde yaşanan acılar nedeniyle bir yanımız buruk girdik Ramazan´a

Muhammer Çetinkaya: Biz işlerimizden güçlerimizden dolayı başka yerlere gidemiyoruz. Belediyemiz´e çok teşekkür ediyorum. Uzaklara gitmeden eşimiz, dostumuzla aynı sofrada yer alabildik.

Zübeyde Çelik: İki sene önce katılmıştım, Eşim ve çocuğumla birlikte iftara katılıyorum. Tüm apartman gönül sofralarında bir araya geldik. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.

Haydar Yıldırım: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sokak İftarımıza katılmıştı, çok memnun kalmıştık. Bu senede tüm komşularımızla iftar ediyoruz, mutluyuz. İnsanlarla bir arada olmak güzel, eski güzel Ramazan´ları hatırlatıyor bize sokak iftarları. Birbirini tanıyanlar sohbet ediyor, tanımadıkları komşularını tanıyorlar.

Ramazan’ın bereketi bu sofralarda artıyor

Başakşehir’de 13 mahallede Ramazan ayı boyunca 20 iftar sofrası kurulacak. Başakşehir’de ki ikinci iftar sofrası 11 Ağustos´ta, Altınşehir Orkun Konutlarında kurulacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.