BaŞakHaber

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i Nasıl Anlamalıyız?

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i Nasıl Anlamalıyız?

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i Nasıl Anlamalıyız?
90 views
13 Temmuz 2013 - 16:52

Sular Vadisi’nde Süleymaniye Camii İmam hatibi Ekrem Nalbant´ın Kur´an-ı Kerim Tilaveti´nden sonra Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA hoca yer aldı. “Peygamber Efendimiz (s.a.v)’i Nasıl Anlamalıyız?” konulu söyleşisine katılanlar hocanın aktardığı bilgilerden faydalanma imkânı buldu.‘

İlmi, Okumayı Bırakmamalıyız

İslam Tarihi dalında 30 kitabı ve 200’ü aşkın ilmî makalesi yayınlanan Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA; “Peygamber efendimizin hayatını birçok televizyon, radyo programlarında dinliyoruz ama gerçekten Peygamber efendimizi tanıyor muyuz veya tanıdığımız halde ona uyuyor muyuz? Bakara suresinin ayetlerinin sonunda diyor ki Hazreti Peygamber´e: ´Şayet kullarım beni soracak olurlarsa onlara deki Ben onlara onlardan daha yakınım. Ben onların bütün dualarına icabet ederim. Kabul ederim.´ Şimdi sizlere soruyorum değerli kardeşlerim biz her gün dua ediyoruz Allah´a (c.c) neden dualarımız kabul olmuyor! ayetin devamında da ´ Önce bana icabet etsinler. Benim emrettiğim gibi de yaşasınlar Bende o zaman onların ettiği duaları kabul ederim´ Şimdi biz Allah’ın yasaklandıklarını yapacağız, dualarımızın kabul olmasını isteyeceğiz böyle bir şey olamaz. Bunların sebebi nedir? Bizler peygamber efendimizi anlamıyoruz. Peygamberimiz 23 sene İslam´ı anlattı, bazıları ona inandı, bazıları inanmadı ama o zaman inanan insanlar dünyanın seyrini değiştirdi.” diye ifade etti.

Dünya nüfusunun 3´te 1´i Müslüman olmasına rağmen o zamanlardaki gibi etkin olamadığını güncel olaylardan örnekler vererek anlatan Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA Peygamberi anlamak kıyamete hazırlanmakla muhtemeldir. Allah (c.c) Kur´an-ı Kerimde ´Kim bana ulaşmak istiyorsa kim kıyamette benim yanıma gelmek istiyorsa peygamber onun için örnektir´ ” diye kaydetti. Sırma, Bir zamanlar batının bilim dili olarak Arapçayı kullandığını, Müslüman dünyasının birçok etkiden ve kompleksten kurtulabilmesi için okuması ve öğrenmesi gerektiğini işaret etti. Peygamber efendimizi öğrenmek için onu okumak lazım diyerek kendisini dinleyenlere okumakla ancak adam olunacağını belirtti.

Birçok tarih ve araştırma yazısıyla okurlarına kaynak olan Prof. Dr. İhsan Süreyya SIRMA Sular Vadisi’nde ki izleyicilerinden yoğun ilgi gördü.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.