BaŞakHaber

Kiralar Günden Güne Artıyor

Kiralar Günden Güne Artıyor

Kiralar Günden Güne Artıyor
113 views
16 Temmuz 2013 - 21:43

ALİ ALVER / BAŞAKŞEHİR

Başakşehir emlak fiyatları neredeyse astronomik fiyatlara çıkmış durumda. Kiracıların ev bulmakta güçlük çektiği Başakşehir’de kira fiyatlarının neden bu kadar arttığı merak konusu.

Başakşehir’de gün geçtikçe kira fiyatlarının artması emlak piyasasını ve ev arayan kiracılar için kısır döngüye girmeye başladı. 2+1 ev fiyatlarının Bin Lira ve daha üzeri çıkması  kiralık ev arayanları bir hayli zor durumda bırakıyor. Yıllık kira artışına üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranında sınır getiren Türk Borçlar Kanunu Tasarısı’nı bile yok sayan gayri menkul sahipleri ev kira artışlarından memnun görünüyorlar.

Asgari ücret ile geçinen bir aile Başakşehir’de Yaşayamaz duruma geldi.

Asgari ücretin 850 lira olduğu, kira fiyatlarının ise bin lira olduğu ve Başakşehir’de dar gelirli vatandaşların oturması neredeyse imkansız hale geldi.

Yeni konut fiyatlarının artması normal karşılanırken eski konut fiyatlarının artması şaşkınlık doğurmasına sebeb oldu. Başakşehir’e son dönemlerde gelen Suriyelilerin artışı ve Başakşehir’e rağbetin fazlalaşması gibi etmenler kira fiyatlarını astronomik duruma getiriyor.

Esnaf Kan Ağlıyor.

Esnaf kiralarının 5 ila 10 bin lira arasında değişmesi ve esnafın iş yapamaması sıkıntı doğurmaya başladı. Başakşehir’de ikamet edenlerin Başakşehir esnafını tercih etmemesi esnafında kira durumunun yüksek olması nedeni ile bir çok iş yeri kapanma ile karşı karşıya.

Başakşehir’de bir çok çarşı bulunmakta ve bu çarşılardaki esnaflara artık rağbet günden güne eksiliyor.

Başakşehir’de kira fiyatlarına herhangi bir kontrol noktası ve yönetimsel olarak raiş biçilmemesi  kiraların daha çok artışına sebeb olacağa benziyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.