BaŞakHaber

Başakşehir’den, Mekke’ye Sanal Yolculuk

Başakşehir’den, Mekke’ye Sanal Yolculuk

Başakşehir’den, Mekke’ye Sanal Yolculuk
83 views
19 Temmuz 2013 - 20:02

On bir ay özlemle beklenen Kutlu Mevsim, Rahmet ve Bereket Ayı Ramazan’ın sekizinci günü Başakşehir´de; sohbet ve konserlerle devam ediyor.

İlçe´de üç farklı bölgede kurulan etkinlik alanlarında devam eden programlarda, Sular Vadisi´nde Sanat Tarihçisi, yazar Talha Uğruluel Mekke´yi anlatırken; Kayşehir´de Mustafa Demirci ilahileriyle yer aldı. Bahçeşehir´de ise sanatçı Cengiz Özkan türküleriyle duygu yüklü bir gece yaşattı.

Başakşehirliler sahabenin izini fotoğraflarla izledi

Fatih Camii İmam Hatibi Osman Şahin’in dilinden Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan Sular Vadisi Ramazan Programı, Sanat Tarihçisi, yazar Talha Uğurluel söyleşisiyle devam etti. Yazar Uğurluel, Kur’an’ın ilk nail olduğu mübarek şehir Mekke’yi fotoğraflar ve slaytlarla anlattı. Başakşehirlilerin ilgiyle izlediği söyleşiyle izleyiciler, sahabenin izini fotoğraflarla izledi.

Mekke’de bulunan mukaddes yerleri anlatan Sanat Tarihçisi, yazar Talha Uğurluel, Kutsal topraklara bilinçli gitmek lazım yoksa ziyaretiniz alışveriş ziyaretine döner uyarısında bulundu. Mekke’de ve Kabe’de Osmanlı izlerine rastlamak mümkün, çünkü atalarımız kutsal topraklara ziyadesiyle sahip çıkmıştır diyen yazar sözlerine şöyle devam etti “Kutsal topraklarda her bir dağ Mekke’ye doğru uzanmaktadır. İlk insan yapısı olan Kabe, Allah (C.C)’ın yeryüzünde kendine ayırdığı tek toprak parçasıdır. Mekke şehrinin kuruluşu bilinenin tersine Kabe etrafında değil Zemzem suyunun etrafında kurulmuştur. Hepimiz Hz. Hatice olmak için gidiyoruz. Kabe’nin son tamiratı 4. Murat yaptırmıştır.”dedi. Günümüzde Sa’y yaparken çok modern şartlarda yapıldığını dile getiren Uğurluel, Osmanlı Sultanları insanlarımıza filmlerde, dizilerde yanlış anlatılıyor. Ama siz araştırın, doğruları öğrenin dedi.

Ahıska Türkleri, Vadi’de

Ramazan boyunca Sular Vadisi etkinlik alanında Afganistan’dan Mekedonya’ya, Kenya’dan Yemen’e İslam Dünyasının kültürlerini tanıttıkları ‘İslam Dünyası Kültür Günleri’ Kafkasya Bölgesi ülkeleriyle devam ediyor.

Her hafta Dünya’nın farklı bölgelerindeki ülkelerin yer aldığı Kültür Günlerinde, 14-17 Temmuz tarihleri arasında Kafkasya Bölgesi ülkeleri yer aldı. Vadi’de yer alan stant’ın bu gece ki konukları ise Ahıska Türkleri oldu. Dünya’nın dört bir yanında sürgün hayatı yaşayan 900 bin Ahıska Türklerini öğrenciler; danslarla, yemekleriyle tanıttı. Başakşehirlilerin yoğun ilgi gösterdikleri stantta öğrenciler Ahıska Türkleri’nin yaşantısı, tarihiyle ilgili bilgilerde aktardılar.18-21 Temmuz tarihleri arasında ise ‘İslam Dünyası Kültür Günleri’ kapsamında Ortadoğu Bölgesi ülkeleri kültürlerini Sular Vadisi’nde tanıtacak.

Tasavvuf Müziğinin Üstadı Demirci Kayaşehir’deydi

Usta Sanatçı Mustafa Demirci, Kayaşehir Ramazan Etkinlik alanını dolduran yüzlerce Kayaşehirli’ye unutulmaz bir gece yaşattı.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ak Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel ve birçok vatandaşın katıldığı gecede Mustafa Demirci okuduğu ilahilerle, Kayaşehirlilere tasavvuf müziğinden seçkin eserleri seslendirdi.

Mustafa Demirci, konser sonrası yaptığı açıklamada, Ramazan etkinlikleri düzenlerken bunun hakkını vererek kültürün ve sanatın ruhuna uygun, estetik kaygısı taşıyan bir duruşla yapılmasının önemini vurguladı “Biz birçok vesileyle Ramazan ayında konserlere gidiyoruz. Kültürel etkinliklere katılıyoruz. Başakşehir Belediyemizin, yerinde etkinlik diyebileceğimiz her merkezi yerde ayrı bir etkinlikle hizmeti sanatı halkımızın ayağına taşıdığını, bizi takip eden seven insanların evine kadar götürdüğünü, hakkını vererek gerçekleştirdiğini müşahede ediyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Bu bakımdan Başakşehir Belediyemizi çok başarılı buluyorum. Bu yıl da bu coşkuyu güzelliği Başakşehirimiz’e taşıdığı için özellikle Başkanımız Mevlüt Uysal’a teşekkür ediyorum” dedi.

Konser sonrası Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Demirci’ye günün anısı olarak tablo hediye etti.

Bahçeşehir’de türkü gecesi

Bahçeşehir Ramazan etkinliklerinin bu geceki konuğu sanatçı Cengiz Özkan’dı.

Hacivat karagöz oyunu ve çeşitli yarışmalarla başlayan etkinlikler, Cengiz Özkan’ın seslendirdiği türkülerle devam etti. ‘Elimden ve dilimden geldiğince Anadolu türkülerini sizlerle paylaşmaya çalışacağım diyen Cengiz Özkan; Aşık Mahsuni’den, Yunus Emre’ye kadar bir çok ustanın türkülerini seslendirdi. Sazıyla ve söylediği türkülerle geceye adını yazdıran Cengiz Özkan, bu imkanları bize sağlayan Başakşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz diyerek konserini sonlandırdı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.