BaŞakHaber

Karataş, Hz. Musa (a.s)’ı anlattı

Karataş, Hz. Musa (a.s)’ı anlattı

Karataş, Hz. Musa (a.s)’ı anlattı
70 views
19 Temmuz 2013 - 20:12

Başakşehir Ramazan söyleşilerinin ana teması olan ‘Mekke Resulleri’ Ünlü hatip, din âlimleri tarafında etkinliklere taşınıyor. Temalı söyleşilerin dördüncüsünde Sular Vadisi’nde, Prof. Dr. Mustafa Karataş ilk peygamberlerden Hz. Musa (a.s)’yı anlattı.

İlçe genelinde üç bölgede devam eden Ramazan etkinliklerinin 10.gününde Kayaşehir’de Sanat Tarihçisi ve Araştırmacı, yazar Talha Uğurluel katılımcılara Mekke’ye sanal bir yolculuk yaptırırdı. Bahçeşehir etkinlik alanında ise, Türk Halk Müziği sanatçısı Necdet Kaya dillerden düşmeyen türkülerini seslendirdi.

Peygamberler varlıklarıyla kâinatı anlamlandırmışlardır

Sular Vadisi etkinlikleri, Diyarbakır Ulu Camii İmamı Mehmet Emin Mülayim’in sesinden Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı. Hz. Musa (a.s)’ın örnek hayatını ve ahlakını anlatan Prof. Dr. Mustafa Karataş Kâinat’ı iki grup insan yorumlamıştır. Birincisi Filozoflardır, onlar ‘ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum’ sorularına yanıt aramışlardır ve kendilerinden önceki görüşleri çürütmeye çalışmışlardır. Kâinat’ı yorumlayan diğer grupsa peygamberlerdir. Peygamberler varlıklarıyla Kâinat’ı anlamlandırmışlardır ve kendilerinden önce gelen peygamberleri onaylamışlardır, kabul etmişlerdir dedi. Prof. Dr. Mustafa Karataş konuşmasını Hz. Musa (a.s)’ı doğumundan Peygamberliğe kadar geçen zamanı naif üslubuyla anlattı. Prof. Dr. Mustafa Karataş söyleşi sonrasında kitaplarını imzaladı.

Türk halk müziğinin cazibesi tüm Bahçeşehir’i sardı

Havanın da güzel olmasıyla iftardan sonra Gölet bölgesine inen Bahçeşehirliler çocuk etkinliklerinde ailecek eğlendi. Sezgin Maden’in yer aldığı çocuk etkinliklerinde sihirbaz gösterisinin yanı sıra, 7 bölge 7 çocuk konseptiyle Karadeniz’den, Ege’ye Marmara’dan Doğu Anadolu’ya kadar her bölgeyi temsil eden kostümlerle çocuklar kardeşlik şarkıları söylediler.

Dillerden düşmeyen türkülerle Türk halk müziğinin genç sanatçılarından Necdet Kaya’nın sahne aldığı konserde şarkılara tüm Bahçeşehirliler eşlik etti.

‘Gelecekte herkes Başakşehir’de oturmak için can atacak’

Kimi zaman duygusal anların yaşandığı gecede kimi zamanda coşku dolu türkülerle vatandaşlar halaylar çekti. Konserden önce görüşlerini bildiren Necdet Kaya;”Bende bir Başakşehirliyim. Başakşehir’de son dönemlerde çok büyük değişiklikler oldu, özellikle çevreyle ilgili. Kapımızın önündeki çöp konteynırlarından kurtulduk. Yeni bir proje olan akıllı çöp toplama siteminde, çöp kutuları yer altına alındı, ilk önce ne olduğunu anlayamadım ama çöp dolunca belediyeye sinyal gidiyormuş harika bir sistem. Aslında bu daha başlangıç. Baktığınız zaman ben 5 yıldır burada oturuyorum ve bu süre içerisinde Başakşehir bir vizyon kazandı. Gelecekte herkes Başakşehir’de oturmak için can atacaklar ama yer bulamayacaklar. O yüzden ben Başakşehirli olmaktan çok mutluyum. Çünkü geleceği çok parlak bir ilçe Başakşehir. Birçok yerde Ramazan konserlerine gidiyoruz fakat en coşkulusu ve sistematik bir şekilde ilerleyen programlar burada. Bu yüzden baştan Belediye Başkanı Mevlüt Uysal olmak üzere emeği geçen tüm ekibe teşekkür ediyorum.” dedi.

Uğurluel “Mukaddes Belde Medine’yi” anlattı

Kayaşehir etkinlik alanında ise Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel Medine’yi ve Kutsal topraklara ziyaret öncesi bilinmesi gerekenleri anlattı. Mustafa Özyılmaz’ın Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan program, Uğurluel söyleşisiyle devam etti. Kayaşehir Etkinlik alanını dolduran kalabalığa hitap eden Yazar, Uğurluel, Efendimiz´in duasına mazhar olan ve valilik yaptığı şehir olan Medine’yi fotoğraflar ve slaytlarla anlattı. “Bilenle bilmeyen hiçbir olur mu?” düsturuyla Kutsal Topraklara yolculuk öncesinde Asr-ı Saadette yaşananları ve Efendimizin hayatını iyi bilmenin gerekliliğini belirten Uğurluel “Medine’nin her bir köşesi Efendimiz (sav)´in izleri ile süslüdür. O’nun mescidi ve evi olan Mescid-i Nebevi´den başlayıp sadece içindeki sütunlarda bile nice hatıra saklıdır.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.