BaŞakHaber

Yağmur altında, Nostalji dolu bir gece

Yağmur altında, Nostalji dolu bir gece

Yağmur altında, Nostalji dolu bir gece
76 views
19 Temmuz 2013 - 20:05

Bahçeşehir’de Türk Sanat Müziğinin büyük yorumcusu Zekai Tunca sahne aldı. Kayaşehir’de Grup Dergah, Sular Vadisi’nde ise Mehteran konseri ilgiyle izlendi.

Kültür olmadan yapılan yolun da bir anlamı yoktur

Yağmur sürpriziyle programa başladık, ama sizlerin burada olduğunu görmek beni çok mutlu etti diyen Zekai Tunca Türk Sanat Müziğinin klasikleşmiş parçalarını seslendirdi.

Sanatçı Zekai Tunca konser öncesi yaptığı açıklamada şunları söyledi; “ Senelerdir Başakşehir´de Ramazan etkinliklerine katılıyorum. Üçüncü defa katılmaktan onur duyuyorum. Ayrıca bu seferde büyük katılım bekliyorum. Her yaştan dinleyiciye seslenme fırsatı buluyorum. Her türün bir dinleyicisi vardır, salt ona gider ama bu tarz organizasyonlarda ailece gelip dinliyorlar, özellikle gençlere de dinletme fırsatı yakalamış oluyoruz. Bu bakımdan belediyelerin diğer hizmetleri dışında bu etkinlikleri çok değerli bir hizmet olarak görüyorum. Kültür olmadan yapılan yolun da bir anlamı yoktur. İnsanın yürüyüşü oturuşu kalkışı dinlediği müzikle doğru orantılıdır. Bir insanın ne dinlediğine bakarak da o insanın nasıl bir vatandaş bilincinde olduğunu da çıkartabilirim. Hep eğlenme hep hoşça vakit geçirme veya hep hoplama zıplama hatta isyan etme değil de bir de bedii duygularla söylenen müziklerinde ulaştırılması gerektiğine inanıyorum. Bu uygulamaların İstanbul dışındaki şehirlere de örnek olmasını diliyorum.”dedi.

Sanatçı Başakşehirle ilgili izlenimlerini de paylaştı “Başakşehir bölgesi çok özenle yapılmış yerler ve bu güzellikle de yapılanmaya devam ediyor. Sahnede belli bir repertuarım yoktur, dinleyici profiline göre hareket ediyorum, ilk parçalar biraz tesadüf olabilir ama benim söylediğim parçalar belli olduğu için dışına pek çıkmıyoruz genelde dinleyici yönlendiriyor.”

Dinleyicilerin yağmura rağmen coşkuyla izledikleri konserde sanatçı ayakta alkışlandı.

Grup Dergah Kayaşehir’de, Mehter Vadi’de coşturdu

Başakşehir Belediyesi Ramazan Etkinlikleri’nde sahne alan Grup Dergah Kayaşehir’deydi. Grup, etkinlik alanını dolduran vatandaşlara Tasavvuf Müziğinin seçkin eserlerinden oluşan repertuarlarıyla unutulmaz bir gece sundu.

Çocuk etkinliğinin ardından sahne alan Mehmet Ziya Demirbaş (Ziya Hafız), Bekir Çiçek, Ahmet Bahadır Canbaz, İsmail Demirbaş ve arkadaşlarından oluşan Grup Dergâh, Kayaşehirliler için Türkçe, Farsça, Kürtçe ve Arapça sevilen ilahilerini seslendirdiler.

Sular Vadisi’nde ise Şanlı geçmişimizin coşkusunu günümüze taşıyan ‘Mehteran Konseri’ vardı. 35 kişilik ekiple sahne alan grubu çok sayıda Başakşehirli izledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.