BaŞakHaber

Şiiri Sevdiren Adam, Vadide

Şiiri Sevdiren Adam, Vadide

Şiiri Sevdiren Adam, Vadide
91 views
20 Temmuz 2013 - 21:40

Başakşehir Belediyesi Ramazan programlarının 11.gününde üç bölgede düzenlenen etkinliklerde; konser, şiir dinletisi ve mehteran gösterileri yer aldı.

Vatandaşların yoğun katılımına mazhar olan programlarda Sular Vadisi’ne şiirin dokunaklı sesi İbrahim Sadri misafir oldu. Bahçeşehir’de ünlü yorumcu Ahmet Özhan Ramazan için özel hazırladığı Repertuarıyla sahne alırken, Kayaşehir’de ise tüm ihtişamıyla Mehteran konseri yer aldı.

‘Başakşehir’e yerleşme zamanım geldi’

Başakşehir Belediyesi Başkanı Yardımcısı Fazlı Korkut’un katıldığı Sular Vadisi Ramazan etkinliklerinde sahne alan İbrahim Sadri, aşk kokan, memleket kokan, Ramazan kokan şiirlerini Başakşehirliler için yorumladı.

Sahnede müzisyenlerin eşlik ettiği sanatçı benimde Başakşehir’e yerleşme zamanının geldi diyerek başladığı konuşmasında “iki yıl aradan sonra mübarek Ramazan ayında sizlerle Vadi’de buluşmanın onur ve mutluluğunu duyuyorum. Pek çok beldede etkinliklere katılıyorum, ama Başakşehir’in yeri bende bambaşka. Bizleri hatırlayarak sizlerle buluşturan başta Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ne güzel ki yapıp ettiklerimizi etkinlikler sayesinde sizlere aktarabiliyoruz. Ramazan’ın sevinci, coşkusu evlerimizden, sokaklara, ülkemize geçsin. Yavaş yavaş benimde Başakşehir’e yerleşme zamanım geldi. Çünkü pek çok arkadaşım Başakşehir’de oturuyor” dedi. Programına ‘Merhaba Kardeşim’ şiiriyle başlayan İbrahim Sadri ‘Benim üzerime emeği çoktur’ dediği Abdurrahman Karakoş’un ‘Mihriban’ şiirini seslendirdi. Sadri daha sonra 1927 yazıldığı tarihte yılın şiiri seçilmiş olan Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Kaldırımlar’ şiiriyle devam etti.

Sular Vadisinde ‘İslam Dünyası Kültür Günleri’ kapsamında bu gece Suriyeli öğrenciler ülkelerini ve kültürlerini tanıttı. Standı ziyaret eden ziyaretçilere Suriye’ye has mırra kahvesi ikram eden öğrenciler, müzikleriyle, fotoğraflarla ülkelerini anlattı.

Ahmet Özhan, Bahçeşehirlilerle buluştu

Bahçeşehir Ramazan etkinlikleri bu gece sanatçı, Ahmet Özhan’ı ağırladı. Tasavvuf eserleri, ilahileriyle geceyi renklendiren Ahmet Özhan, Cenabı hak bize aşk versin, muhabbet versin sözleriyle sahneye çıktı. Cenabı hak nasip etmesine etti biz maalesef yeteri kadar dikkat etmiyoruz diyerek üç ayların anlamını vurgulayan Özhan “Üç aylar geliyor diye bir heyecan bir gündem oluştu. Cenabı hak diyor ki, Recebi Şerif benim ayım ümmetim için var ettim, ümmetimin müminleri için var ettim. Gelsinler ne isterlerse bedava rahmetimin sınırı yok, ne isterlerse alsınlar, bütün hazinelerimin anahtarları ortada gelsinler açıp girsinler. Öyle bir geceyi final gecesi yapmış ki Regaip gecesi. Gözümüze, kulağımıza, dilimize sahip olmak bu ayların anlamına ermek için gerekli” dedi.

‘Kadre Ermek, kendinin farkına varmaktır’

Sanatçı sözlerine şöyle devam etti “Kadre ermek kendinin farkına varmaktır. Ondan gayri bir şey görmemek diyen sanatçı Kadir gecesi ilahisini okuyarak herkesi mest etti. Vücudumuz bizler için, insanlar için var o halde bu vücut ikliminin sultanı Resulü Zişan efendimiz değil de kimdir. Önemli olan onun özündeki manayı algılayabilmek. Bunun içinde ilmimizin, irfanımızın ve aşkımızın artması lazım”

Mehteran, Kayaşehirlileri coşturdu

Kayaşehir Ramazan etkinliklerinde sahneye çıkan Mehteran Konseri büyük beğeni topladı. Sahneye vatandaşların arasından yürüyerek gelen Mehteran, birbirinden güzel marşları Kayaşehirliler için seslendirdi. Barbaros Marşı, İzmir Marşı, Hücum Marşı gibi Osmanlı’nın savaşa giderken düşmana korku salmak için çaldıkları, orduya güç veren marşları seslendirdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.