BaŞakHaber

Başakşehir Halkı Mısır İçin Yürüdü

Başakşehir Halkı Mısır İçin Yürüdü

Başakşehir Halkı Mısır İçin Yürüdü
67 views
21 Temmuz 2013 - 22:42

ALİ ALVER/İSTANBUL

Başakşehir Sivil Toplum Kuruluşları platformu Başakşehir STK Mısır halkı ve Darbeciler tarafından devrilen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için protesto etkinliği oluşturdu. Teravih namazından sonra  Sular vadisi Hastane girişinde toplanan Başakşehir´liler toplanma esnasında Mursi lehine sloganlar atarak tepkilerini dile getirdiler. Ardından toplanan kalabalık sular vadisinin içine doğru harekete geçti. Yaklaşık  beş kilometre yürüyen ve binlerce kişi ile başlayan yürüyüş sular vadisinin iç kısımlarına doğru daha bir kalabalıklaşmaya başladı. Mursi için özgürlük dövizleri, Tevhid bayrakları ve Mursi´nin olduğu posterler açılarak yürüyüş gerçekleşti. Yürüyüş esnasında “Mursiy´e Özgürlük” , “Mısır Halkı ve ihvan yalnız değildir” sloganları atıldı. Bir çok yazar, sanatçı ve aktivistin katıldığı yürüyüş sular vadisi etkinlik platformuna kadar devam etti.

Platformda ise yaklaşık Beş bin kişilik bir kalabalık yürüyüş yapan Başakşehir´lileri bekliyordu. Platform alanına gelindiğinde ise Platform´da Sanatçı Eşref Ziya Terzi “Ey Şehit” Ezgisini seslendirerek eyleme destek verdi.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal sahneye çıkarak sanatçı Eşref Ziya Terzi´ye teşekkür ederek ardından Mevlüt Uysal; Mısır halkı için birlik ve beraberlik olma zamanıdır. Mısır için dua edelim ve onlara gönülden desteklerimizi sunalım . Burada bulunan herkese teşekkür ederim dedi.

Yazar Abdurrahman Dilipak Platform sahnesine çıkarak  Türkiye´de batının stratejik hedefleri ile İslamı yeniden şekillendirmek istediklerini  aynı şekilde Mısır´da bunu yapmak istediler. Dilipak şunları söyledi: Mısır´da İslamı sınırlandırmaya çalışıyorlar,Amerika ve batı dünyası büyük bir senaryo çizdi. İhvanı Müslim´in öyle bir noktaya geldi ki Tayip Erdoğan´ın üstlendiği rol´ün aynısı oldu. Kabullenemeyen bir durum oluştu. İsrail´i ve batı dünyası oluşan Müslüman Hareketi´nden çok fazlasıyla rahatsız oldu. Baradey´i başa getiren Amerika seçim uğruna bir halkı katletmeye çalışıyor.

Ak Parti 3. Bölge Milletvekili Harun Karaca bir konuşma yaparak; Başbakan Recep Tayip Erdoğan´ın Türkiye´ye düşünce ve ifade özgürlüğünü getirdiğini belirtti. Türkiye´de ilk kez bir Başbakan´ın Darbelere karşı mücadele ettiğini şuan Mısır´daki darbe için yüreklerinin burkulduğunu söyleyerek. Başakşehir´den Mısır Halkına selam gönderdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım bir konuşma gerçekleştirerek; “darbeyi gerçekleştiren zihniyet İsrail ve Amerika odaklıdır. Mısır´ın, Suriye´nin iç işleri bizimde iç işlerimizdir. Türkiye için artık sınırlar yoktur.” dedi. Emperyalist ülkeler darbecilerin saflarında yer alırken sürekli  haklı oluyorlar neden biz haksız durumuna düşelim bizde haklıyız. Yıldırım ardından, Saadet Partisinin Mısır için düzenlediği Kazlı çeşme mitinginin çok başarılı geçtiğini ifade ederken Saadet Partisi yöneticilerini kutladı. AK Parti´nin bu süreç için müthiş performans sergilediğini söyleyerek, AK Partinin sürekli yanında olduklarını belirtti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.