BaŞakHaber

Vadi’de İlahiler, gönülleri dile getirdi

Vadi’de İlahiler, gönülleri dile getirdi

Vadi’de İlahiler, gönülleri dile getirdi
71 views
24 Temmuz 2013 - 18:15

Üç bölgede doludizgin devam eden Başakşehir Ramazan programları; ilahi ve söyleşilerle gönüllere tercüman olmaya devam ediyor.

Sular Vadisi’nde, birbirinden güzel ilahileriyle Erkan Mutlu sahne alırken, Kayaşehir’de ekranların sempatik yüzü Bekir Develi yer aldı. Bahçeşehir etkinliklerin de ise Sanat Tarihçisi-yazar Talha Uğurluel kutsal emanetleri anlattı.

‘Başakşehir’de; İdarecilerle vatandaş el ele tutuşmuş’

Sular Vadisi etkinlik alanını erken saatlerde dolduran Başakşehirliler Erkan Mutlu’nun ilahileriyle duygusal anlar yaşadı. Sanatçı yeni albümü olan ‘Hamende’ den seçtiği parçalarını ilk defa Başakşehir’de seslendirdi. Ya Resulallah, merhaba, kalbimizde ismin gibi ilahileriyle beğeni toplayan Mutlu, konser sonrasında düşüncelerini aktardı “Başakşehir kurulma aşamasından beri yakinen takip ettiğim bir ilçe. İşin başından itibaren planlı, programlı bir anlayışla idareciler oluşturdular. Fevkalade bir ilçe. İlçe kurulurken, çalışmalarını yaparken Belediyeyle ortak düşünen bir halk kitlesi de var. Başakşehir’de İdarecilerle vatandaş el ele tutuşmuş. Burada yaşamak başlı başına bir güzellik. Bu güzel hizmetleri yapan Başakşehir Belediyesini ve başkan Mevlüt Uysal’ı tebrik ediyorum. Sahnede çok güzel bir gece geçirdik. Ben Başakşehir’e gelirken ayrı bir enerjiyle geliyorum”

Talha Uğurluel, kutsal emanetleri anlattı

Mukaddes Emanetler kitabının da yazarı, Sanat Tarihçisi Talha Uğurluel Bahçeşehir’de kutsal emanetleri anlattı. Özellikle, Topkapı sarayındaki kutsal emanetleri hazırladığı slaytlarla anlatan yazar, Osmanlı padişahlarının kutsal emanetlere çok önem verdiğini vurguladı. Kutsal emanetlerin Mekke-Medine uzantısını ayrıntılarıyla anlatan Uğurluel söyleşi sonunda kitaplarını imzaladı.

Modern Meddah Kayaşehir’de

Kayaşehir Ramazan Etkinliklerinin 15. gecesinde sahne alan Fatih Koca Tasavvuf Müziği’nin sevilen eserlerini seslendirirken, Bekir Develi Ramazan’a özel stand-up gösterisiyle Kayaşehirliler’i gülümsetti.

Kayaşehir’de Ramazan Gecelerinde her akşam düzenlenen çocuk etkinliklerinin ardından sahneye çıkan Fatih Koca, Türk Tasavvuf Müziğinin en güzel eserlerinden Birinci Söz (Bismillah), Allah Allah gibi ilahileri seslendirdi. Ekranların sevilen yüzü sunucu Bekir Develi Ramazan’a özel hazırladığı stand-up gösterisiyle izleyicileri hem güldürdü, hem düşündürdü. Develi’nin evlilik, ibadetler ve insan ilişkileriyle ilgili ilginç tespitleri ve esprileri izleyicileri gülmekten kırdı geçirdi.

Güney Afrika, Vadi’ye taşındı

Vadi’de her gece farklı bir İslam Ülkesi öğrencilerinin ülkelerini tanıttıkları “İslam Dünyası Kültür Günleri”nde bu hafta ‘Güney Afrika’ ülkeleri vardı. 

Stantta ‘Etiyopya’dan ülkesini tanıtmak için Başakşehir’e gelen Awadia Muhammed 5 senedir Türkiye’de bulunuyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okuyor. “Başakşehir çok güzel bir yer, insanlar çok sıcak kanlı. Burada ülkemi tanıtıyor olmaktan dolayı çok memnunum. İlçe sakinleri ülkemle ilgili pek çok sorular soruyor. Onlara ülkemize has kahve ikram ediyoruz. Yöresel kıyafetlerimizi gösteriyoruz. Hazırladığımız slaytları izliyorlar”

Kültür günleri 26-29 Temmuz günleri arasında Kuzey Asya ülkelerini ağırlayacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.